сряда, 6 ноември 2013 г.

Изобретения, за които някога са казвали, че нямат бъдеще

10. Онлайн пазаруването През 1966 година в Time Magazine е публикувана статия на „експерт“, в която той казва, че дори някога да се използва, то този метод на пазаруване в крайна сметка ще се окаже пълен провал. Всички знаят, че купувачът ще иска да види и пипне стоката и някога хората не са можели да си представят, че ще бъде възможно да се пазарува дистанционно. Експертите също така са считали, че ще бъде невъзможно да се правят доставки на продукти в рамките на САЩ за 1 ден.

 9. Самозалепващите се бележки Изобретателят им е Спенсър Силвър. Преди него всички казвали, че е невъзможно. Тайната била да се направи лепило, което да е достатъчно да залепи листчето, но така че то да може да се отлепи и после пак залепи. Дори, когато създал лепилото, му били трудно да го продаде, защото компаниите продължавали да мислят, че е невъзможно. 30 години по-късно самозалепващите се листчета Post-It Notes се продават в над 100 държави в 25 различни размера и 62 цвята.


8. iPad Експертите са очаквали, че iPad ще бъде голямо разочарование. Нито е смартфон, нито е компютър – те не вярвали, че хората ще си го купуват. От Simpson Carpenter казвали, че не виждат причина потребителите да искат да го имат. Само за 18 месеца, след като го пускат на пазара Apple продават 30 милиона iPad-а.


 7. Електрическата крушка Томас Едисън има 1 093 патента на свое име и най-различни изобретения, сред които електрическата крушка. Днес не можем да си представим света без електрическите крушки, но някога колегите на Едисън не можели да повярват, че тази идея ще работи. Хенри Мортън, президент на Института по технологии Стивънс през 1880 година казал, че изобретението на Единсън ще бъде провал.

6. Телефонът Ако всички следваха препоръките на експертите, може би все още пяхме да си пишем телеграми. Дори след успешната демонстрация на телефона през 1876 година експерти го засипвали с критики. През 1878 година Сър Уилям Прийс, главен инженер в Британските пощи казал, че имат достатъчно момчета за пощальони и нямат нужда от телефон.

5. Телевизията Да, дори на телевизията, към която толкова много хора днес са пристрастени, някога са гледали скептично. Лий Дефорест – американският изобретател, когото наричат „бащата на радиото“ казва, че телевизорът е нещо, за което учените не бива да си губят времето.


4. Самолет Изобретяването на самолета не било посрещнато с особен ентусиазъм от навремето. Френският военен експерт Фердинанд Фох го нарекъл играчка, която не би могла да бъде полезна на армията. Всъщност военните доста късно разбрали за потенциала на самолетите. В Първата световна война те били използвани само за транспорт и то в началото. Представяте ли си, колко различен би бил светът, ако нямахме самолетите и разчитахме само на кораби и сухопътен транспорт.


 3. Автомобилът В началото казвали на автомобила „колата без кон“ и на нея гледали като на не особено сериозно конкуренция на колелото. Дори за експертите тя била „луксозна играчка без смисъл“.


2. Компютърът Ако през 40-те години кажехте на някой, че днес всички ще имат компютър вкъщи, щяха да ви помислят за луд. През 1949 годна Джон Нюмън, известен математик, обявил, че границите възможностите на компютъра са достигнати. Имайте предвид, че по онова време самият компютър заемал значителна част от стаята. През 1979 година Кен Олсън (основател ба DEC) казал, че не му е ясно защо някой ще иска да има компютър в дома си.


1. Пренос на информация Моменталният пренос на данни бил считан за невъзможен. През 1962 година носителят на Нобелова награда за физика Денис Габор казал, че това никога няма да бъде практическа опция. Учените считал, че това е твърде скъпо, твърде сложно и няма практическо приложение. Първият модел можел да пренася едва 300 бита в секунда, а това било доста бавно, за практическо приложение. За щастие модемът претърпял доста подобрение и днес се радваме на Интернет и бърз пренос на информация.

Прочети повече на: http://profit.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар