неделя, 29 март 2015 г.

КАК УСПЯ СИНГАПУР

Сингапур е като фантастична приказка - високотехнологична държава, финансов и производствен център и социално общество, което вече живее в XXII век. Положилият основите на тази приказка Ли Куан Ю започва реформите си с покана към чуждестранните компании до дойдат в Сингапур. Напредък без инвестиции няма, съзнавал мъдрият азиатец и затова той правел възможното и невъзможното за привличането на капитали в малката държавица с малко население, състоящо се от китайци и други по-малки азиатски етноси. Целта на привличането на инвестиции била преди всичко да се превърне Сингапур във финансов, търговски и промишлен център на Югоизточна Азия. И резултатът на тези усилия дошъл след време. Американски транснационални корпорации се включили в създаването на високотехнологичната промишленост на Сингапур. Така малката азиатска изоставена държавица се превърнала в страна с високотехнологична промишленост и станала голям производител на електроника.

Когато Сингапур получил независимост през 1965 г., страната била потънала в депресия, която впрочем Ли смятал, че е част от азиатския начин на живот.

Въвел кратки и ясни изисквания и дори отишъл още по-далече, като премахнал изискванията за получаване на разрешения и за лицензиране. С железен юмрук била смачкана организираната престъпност. Увеличени били заплатите на съдиите и другите отговорни държавни служители, за да не се поддават на изкушението на рушвета. Така държавните служители се изравнили по трудовите си възнаграждения с топмениджърите. Успоредно с това обаче бил създаден и независим орган за борба с корупцията във висшите ешелони на властта. Редица министри и висши чиновници, които били замесени в корупционни схеми, били осъдени и вкарани в затвора, някои от тях с доживотни присъди. По дела за корупция били разселвани дори роднини на лидера Ли.

Властта в Сингапур разбирала голямото значение на образованието и затова провела десетгодишна образователна реформа, в която основното било да се стандартизират учебните програми във всички школи на различните етноси. Въведен бил задължителен английски език за учениците, а в университетите преподаването било на английски.

Копирано от standartnews.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар