понеделник, 26 септември 2016 г.

акции

Как да си купя акции (съвети за начинаещи инвеститори)

Рая Христова       01-Jul-2012

Доколкото знам от вашите писма, читателите на kadebg са на различни етапи в своите лични финанси. Някои сега започват да се борят с дълговете, други  вече активно работят по въпроса, трети дори са успели да спестят някакви пари.

В един хубав ден – пожелавам ви го на всички :) – осъзнавате, че сте спестили една сума пари. Да предположим, че към тази основна сума имате още между 1000 и 5000 лева свободни, които вече искате не просто да спестявате, а да инвестирате.

ФАКТОРИ ПРИ ИНВЕСТИЦИЯТА

*вижте още 5 правила за успешни инвестиции

1. Процента на печалба. Може и да не се казва “печалба”, а например “доходност”, “възвръщаемост” или “рентабилност”. Този процент показва колко ще спечелите.

2. Риск. Банковите депозити може да не са най-доходните, но имат 0% риск (депозитите на физически лица са гарантирани до 196 000 лв в една банка – вж. Закон за гарантиране на влоговете в банките, чл. 4). Оттам насетне важи основното икономическо правило, а именно: възвръщаемостта и риска са правопропорционално свързани. Тоест, колкото по-висока доходност търсите, толкова повече риск трябва да поемете. Например при инвестиция в акции – за което ще говорим днес – имате възможност за доходност примерно 15%, но и риск този процент да ви дойде със знак минус. Тоест, може да спечелите 15%, но може и да загубите 15%.

3. Време на “узряване” (матуритет) на инвестицията. Този фактор показва за колко време ще трябва да “заключите” парите си във инвестицията, преди да можете да си вземете печалбата. По-дългият срок като цяло носи повече риск, тъй като дава повече време на непредвидени събития да се случат (например банкова криза или срив на пазара на петрол). Това важи и в личен план – ако сте направили 10-годишна инвестиция, но на третата или петата година ви се наложи да изтеглите парите, най-вероятно няма да получите печалбата си и може да сте на загуба.

4. Управление (ангажираност). Високата степен на ангажираност и нуждата от активно управление на инвестицията ви са показатели за по-висок риск и по-висока евентуална печалба.

5. Сума на инвестицията. При някои инвестиции има официално изискване за минимална сума –  например някои банки имат изискване за внасяне на минимална сума, например 100лв, за да откриете депозит при тях. Финансовите брокери също имат различни условия – някои ви позволяват да си откриете сметка дори и със 100лв, други изискват минимум 10 000лв.

При други инвестиции има неофициален праг, който, ако не можете да го покриете, е по-добре да не инвестирате. (Например при инвестиция в покупка на земя, където препоръчителното минимално количество за покупка е 10 декара.)

Като цяло при малки суми и доходността е по-малък процент.

6. Ликвидност (изтегляне на парите). Можете ли веднага да си изтеглите парите от инвестицията? Ако не веднага, кога? При срочни банкови депозити например, ако изтеглите парите си преди падежа (крайният договорен срок на депозита), губите лихвата. Някои банки ви удържат и наказателна сума, освен лихвата.

Инвестицията в земи например е нисколиквидна, тоест обръщането на актива (земя) в пари е трудно и бавно. Ако пък сте инвестирали в пенсионен фонд или някакъв друг фонд, и в момента цените на дяловете му са паднали, ще трябва да чакате пак да се вдигнат, преди да си изтеглите парите – понеже ако ги изтеглите в момент на срив на цените, оставате на загуба.

7. Разходи по управление. Например, намерили сте 10% доходност за своите 5000лв. Това означава 500лв печалба. Обаче имате разходи по управление, банкови преводи и финално кеширане (осребряване, взимане в брой) на печалбата в размер на 250лв. Тогава реално печалбата ви е само 250лв, което вече не е 10% доходност, а само 5% доходност от 5000лв.

ИНВЕСТИЦИИ В АКЦИИ

Нека предположим, че вашата идея е да купите акции на голяма и стабилна компания, да ги държите няколко години, и накрая в подходящия момент да ги продадете с печалба.

Да вземем за пример Nokia.

Само защото една компания е известна не значи, че акциите й са добра инвестиция. Затова следва да се направи малко проучване. Отварям сайта на Nokia и гледам цената в последните 10 години: http://www.nokia.com/global/about-nokia/investors/stock-tools/stock-tools/  . Хм, последните години само пада. Тук вариантите ви за действие са два: да купите акции при падащи цени и после да изчакате отново да се вдигнат и накрая да продадете на печалба; или да се откажете да инвестирате в тази компания (ако предполагате, че тенденцията е постоянна и няма да се “обърне”).

Да предположим, че се отказвате от Nokia и започвате да проучвате друга компания, например швейцарската Nestle. Отваряме сайта на Nestle и гледаме последните 10 години:

http://www.nestle.com/INVESTORS/FAQS/Pages/FAQsLanding.aspx#historicshare Тук имаме по-добър резултат – виждаме, че като цяло цената на акциите върви нагоре.

Да предположим, че ние търсим 10% годишна доходност от една инвестиция. Дали акциите на Nestle могат да отговорят на това изискване? Разглеждаме последните три години.

2008-2009. Цената е била 41.60 франка през 2008 и се е качила на 50.20 през 2009. Разликата е +8.6 (тоест 41.60 +8.6 = 50.20). Това означава, че ако съм инвестирала 41.60 съм спечелила 8.6. Въпросното 8.6 отнесено към вложените 41.60 е 8.6 / 41.6 = 0.20, тоест 20% за тази една година.
2009-2010. Цената е била 50.20 франка през 2009 и се е качила на 54.75 през 2010. Разликата е +4.55 (тоест 50.20 +4.55 = 54.75). Това означава, че ако съм инвестирала 50.20 съм спечелила 4.55 върху тях. Въпросното 4.55 отнесено към вложените 50.20 е 4.55 / 50.20 = 0.09, тоест 9% за тази една година.
2010-2011.Цената е била 54.75 франка през 2010 и се е качила на 57.71 през 2011. Разликата е +2.96 (тоест 54.75 +2.96 = 57.71). Това означава, че ако съм инвестирала 54.75 съм спечелила 2.96 върху тях. Въпросното 2.96 отнесено към вложените 54.75 е 2.96 / 54.75 = 0.05, тоест 5% за тази една година.Като сметнем процентите за всички години поред от 2001 до 2011 имаме:-17%, +5%, -3%, +32%, +10%, +20%, -20%, +20%, +9%, +5%
Тоест – от една страна има големи скокове в цената на акцията (лошо), но в дългосрочен план цената върви нагоре (добро).

Важно е да не забравим да проверим изплащат ли се дивиденти: http://www.nestle.com/Investors/SharesAdrsBonds/Pages/Dividends.aspx – в случая ДА, очевидно най-редовно, дори в годините, когато цената на акциите е падала. Супер! Решаваме, че все пак ще си купим акции на Nestle.

Само че първо трябва да разберем колко струва 1 акция днес.

Проверяваме на борсата – продават се по 56 франка, 1 франк = 1.60 лв, тоест 1 акция на Nestle струва 56 х 1.60 = 89.60 лева. С 1000лв можем да си купим 1000 / 89.60 лева за акция = 11 акции.

Но да кажем, че с такси за обмен на валута, банкови преводи и пр. една акция ще ни излезе всичко 100лв, тоест за 1000лв можем да купим 10 акции на Nestle.

Но откъде?

ОТКЪДЕ ДА СИ КУПЯ АКЦИИ ?!

Вариант 1: директно от Nestle
Веднага се сещате – ами директно от Nestle! Хем най-сигурно, хем няма да плащаме комисионни на поредник. Не ви мързи да оформите документите и превода, така че какъв е проблемът?

Проблемът е, че не може да си купите 10 акции директно от Nestle, както не може да си купите 10 шоколада директно от завода им. Компанията е прекалено голяма и не може да се занимава да продава по една, две, пет или десет акции. Освен това, ако компанията е емитирала (издала) 100 000 броя акции, от които 40 000 са на пазара (в чужди ръце) и 60 000 са си нейни (в собствения капитал на Nestle), може да няма желание да продава повече от своите оставащи 60 000 акции.

Е, ако сте служител на Nestle и имат програма за продажба на акции на своите служители… сигурно няма да имате проблем :)

Вариант 2: банка – инвестиционен посредник
Почти всички банки са регистрирани и като инвестиционни посредници. Което значи, че имат право да купуват и продават акции. (Докато вие като физическо лице не може директно да отидете на борсата както в магазина и да си поръчате акции.)

Да, обаче не мога да вляза в местния клон на банката, да дам 100лв и да си купя една акция на Nestle. Най-малкото, банките не държат някакви акции на склад по офисите си из страната. Тоест, нямат хартиени сертифиакти. Най-много да ви дадат депозитарна разписка срещу допълнителна такса :)

Иначе, само за информация, ето как изглеждат  акции на хартия:


Истинска Nestle акция на хартия. Натиснете за по-едро. Снимка: kabukencafe.com


Истинска Facebook акция на хартия. Натиснете за по-едро. Снимка: sec.gov



В местните офиси на банката може да си купите акции… на самата банка. Може (и то не при всяка банка!) – чрез поръчка, която се изпраща до централния офис на банката – да си купите акции на български компании, които се търгуват на нашата борса (БФБ – българска фондова борса). Може и дялове от фондове, чието портфолио е от български акции.

Но – в някои банки не можете да си купите акции на чуждестранна компания като Nestle, Mercedez и прочее. (Освен ако не става дума за ужасно голям обем.) Преди да се разкарвате до банката, питайте ги по телефона дали предлагат тази услуга в местния клон.

Вариант 3: брокер – инвестиционен посредник


КАК СЕ КУПУВАТ АКЦИИ ОТ БРОКЕР

ВНИМАНИЕ! Тук ще говорим за покупка на акции в пълната им стойност, а не за онлайн търговия с ДЗР! Нея ще разгледаме в следващия материал.

Тук има малко документална хамалогия, но иначе е просто една сделка… тип „Пешо, ето ти 1000лв + 30лв за тебе си, иди на пазара и ми купи ябълки за 1000лв”.

Може обаче да се натъкнете на някои прозаични трудности :)

1. Покупката на акции е свързана с физическо отиване до офиса на брокера. Следва сключване на договор за инвестиционно посредничество, превеждане на инвестиционната сума (нашите 1000лв до 5000лв ), и попълване на нареждане какви акции да купи брокера от ваше име. После ще ви издаде потвърждение, че сделката е „минала”, тоест изпълнена е.

Проблемът е, че ако не живеете в голям град, то във вашия град вероятно няма офис на брокер. Съответно трябва да пътувате до друг град, където има офис на брокера, който сте си харесали.

2. Брокерите имат комисионни – и те трябва да ядат, нали :) В примера с ябълките комисионната беше 30лв. Всеки брокер сам си определя комисионната – обикновено формулировката е „Х %, но не по-малко от У лева”. Например 5%, но не по-малко от 60лв. В случая с ябълките 5% от 1000лв са 50лв, но няма да ни огрее – трябва да покрием минимума от 60лв комисионна. Ако обаче инвестираме 2000лв, 5% вече стават 100лв и тогава ще платим 100лв.

Освен комисионните, имайте предвид, че брокерът може да има изискване за минимална стойност на поръчката ви – например 500 валутни единици или пък равностойността на 1000 лв – и да откаже да изпълнява поръчки на по-малка от тази стойност.

3. Цените на акциите не седят на едно място. Тези, които са силно ликвидни – тоест постоянно има сделки с тях, едни купуват, други продават, пак купуват – имат и постоянни промени в цените, дори в рамките на секунди. (Акциите на български компании не са толкова бързопроменливи като цяло.) Което може да промени сумата на сделката.

Например имате 1000 лева в сметката, поръчвате 10 акции по 100лв, но в момента на изпълнение на сделката цената им вече е 101 лв и съответно няма да можете да купите 10 акции – няма да ви стигне сумата. Обратното: имате акции за 1000лв, цената им се е вдигнала на 105лв и вие искате да продадете с печалба. Само че в момента на продажба цената може да им падне на 99лв например и тогава ще сте на загуба. Затова скоростта, с която брокерът ще изпълни вашата заявка, е важна.

Освен по пазарна цена – като в горния пример – може да зададете на брокера лимитирана поръчка, тоест вие сами си определяте цената. От рода „купувам 10 акции на компания Х до 100лв на брой” или „продавам 20 акции на компания Х по 105лв на брой”. И чакате, докато пазарът отговори на вашите изисквания, тоест докато си намерите продавач/купувач на посочените от вас цени. Възможно е брокерът да ви поиска допълнителна комисионна за такава лимитирана поръчка.

4. Акциите на чужди компании се продават във валута, а не в лева, така че трябва да имате предвид и курса на валутата. (Акциите на някои компании се продават в две валути – например в долари и в евро – и може да си изберете.) При откриване на сметка с брокер, брокерът може да поиска да внесете парите директно във валутата.

Акциите на български компании се търгуват в лева.

5. По правило акциите ви ще са безналични, тоест няма да получите същинската акция на хартия. Ще имате документ за извършената сделка от брокера, но този документ не е акция.

Може да си поръчате и физическа доставка на акция на хартия, но ще ви струва доста по-скъпо (а и не знам дали българските брокери изобщо имат такава услуга). За инвестиционни цели обаче не ви е необходима акция на хартия. Собствеността върху акциите се отразява в регистъра на Централен депозитар по сметката на вашия брокер, но по ваша клиентска подсметка. (Същото – регистриране в Централен депозитар – може да се направи и от банка, но както казах банките не се занимават на дребно.)

Безналичните акции не ви лишават от правото да получите дивидент. Само че е малка въртележка: дивидентите се изплащат от компанията към брокера, а брокерът е длъжен да ви преведе еквивалентната на дивидента сума. Но вие не сте директен получател.

Също така сигурно знаете, че акциите дават право на глас в управлението на дружеството. Това право няма да го имате, макар че може да поръчате на брокера да ви представлява и да гласува както му наредите – срещу такса, разбира се :) Мен лично това би ми било все едно… надали бихте могли да купите достатъчно акции от голяма компания, че да имате достатъчно гласуваща „сила”. Пък и нали ги купувате за инвестиция, а не да се занимавате с управление.

6. При смятане на печалбата, не забравяйте разходите по сделката: брокерски комисионни, валутен курс и банкови такси. Ако имате акции на стойност 1000лв и те се покачат на 1100лв,  това не значи, че ще реализирате 100лв чиста печалба! Ако таксата на брокера ви излезе 60лв, това ви оставя с едва 40лв печалба. А валутния курс и таксата на банката по обмяната в лева? Ако там ви отидат още 30лв, тогава какво излиза – от цялата разправия ви остават 10лв, което е 1% доходност.

Затова казваме, че дори брокерът да няма изискване за минимална сума при инвестиране, не си струва особено да играете на дребно. Просто защото комисионните и таксите ще ви изядат печалбата.

7. Четете внимателно общите условия, договорите за инвестиционно посредничество, анексите и всичко. Това е много работа, особено ако искате да проучите не един, а няколко брокера. Лесно няма никъде :)

Обърнете внимание и на начина за даване на поръчка. Също имайте предвид, че ако имате опция за даване на поръчки по телефона, значи разговорите се записват.

Вижте и материала Онлайн търговия с акции (ДЗР) – която реално не е търговия с АКЦИИ, а с договори за разлика върху цената на акциите (ДЗР). Относно други варианти за инвестиране вижте Къде (в какво) да инвестирам 5000лв?

http://kadebg.com/saveti-investitor-akcii/

Няма коментари:

Публикуване на коментар