четвъртък, 29 септември 2016 г.

акции

Акции
Високи такси при инвестиционните посредници , отказват инвеститорите например 20 лв минимална такса се искат от клиент ,ако искаш акции има минимална цена ,
Влизаш в магазин и ти казват 20 лв такса дори и една дъфка да купиш

такса 10 лв ела,а
такса 20 лв кар,л

ако използвате електронната платформа е около два лева на сделка. 

вторник, 27 септември 2016 г.

РАБОТА

ОХРАНА ЗАПЛАТА ДАВАТ ЗА МАГАЗИН ДЕГАТЛ,ОН ЗАПЛАТА 650 ДО 750 ЛВ  ЧИСТО НЕТО КАТО 60 ЛВ СА КУПОНИ ЗА ХРАНА ФИРМА 

2016

Пазарът на мобилни телефони достигна своя пик

Пазарът на МАГАЗИНИ ЗА ХРАНИТЕЛНИ СТОКИ  2016  достигна своя пик

А сега на къде , търсим нова пазарна ниша

понеделник, 26 септември 2016 г.

акции

Как да си купя акции (съвети за начинаещи инвеститори)

Рая Христова       01-Jul-2012

Доколкото знам от вашите писма, читателите на kadebg са на различни етапи в своите лични финанси. Някои сега започват да се борят с дълговете, други  вече активно работят по въпроса, трети дори са успели да спестят някакви пари.

В един хубав ден – пожелавам ви го на всички :) – осъзнавате, че сте спестили една сума пари. Да предположим, че към тази основна сума имате още между 1000 и 5000 лева свободни, които вече искате не просто да спестявате, а да инвестирате.

ФАКТОРИ ПРИ ИНВЕСТИЦИЯТА

*вижте още 5 правила за успешни инвестиции

1. Процента на печалба. Може и да не се казва “печалба”, а например “доходност”, “възвръщаемост” или “рентабилност”. Този процент показва колко ще спечелите.

2. Риск. Банковите депозити може да не са най-доходните, но имат 0% риск (депозитите на физически лица са гарантирани до 196 000 лв в една банка – вж. Закон за гарантиране на влоговете в банките, чл. 4). Оттам насетне важи основното икономическо правило, а именно: възвръщаемостта и риска са правопропорционално свързани. Тоест, колкото по-висока доходност търсите, толкова повече риск трябва да поемете. Например при инвестиция в акции – за което ще говорим днес – имате възможност за доходност примерно 15%, но и риск този процент да ви дойде със знак минус. Тоест, може да спечелите 15%, но може и да загубите 15%.

3. Време на “узряване” (матуритет) на инвестицията. Този фактор показва за колко време ще трябва да “заключите” парите си във инвестицията, преди да можете да си вземете печалбата. По-дългият срок като цяло носи повече риск, тъй като дава повече време на непредвидени събития да се случат (например банкова криза или срив на пазара на петрол). Това важи и в личен план – ако сте направили 10-годишна инвестиция, но на третата или петата година ви се наложи да изтеглите парите, най-вероятно няма да получите печалбата си и може да сте на загуба.

4. Управление (ангажираност). Високата степен на ангажираност и нуждата от активно управление на инвестицията ви са показатели за по-висок риск и по-висока евентуална печалба.

5. Сума на инвестицията. При някои инвестиции има официално изискване за минимална сума –  например някои банки имат изискване за внасяне на минимална сума, например 100лв, за да откриете депозит при тях. Финансовите брокери също имат различни условия – някои ви позволяват да си откриете сметка дори и със 100лв, други изискват минимум 10 000лв.

При други инвестиции има неофициален праг, който, ако не можете да го покриете, е по-добре да не инвестирате. (Например при инвестиция в покупка на земя, където препоръчителното минимално количество за покупка е 10 декара.)

Като цяло при малки суми и доходността е по-малък процент.

6. Ликвидност (изтегляне на парите). Можете ли веднага да си изтеглите парите от инвестицията? Ако не веднага, кога? При срочни банкови депозити например, ако изтеглите парите си преди падежа (крайният договорен срок на депозита), губите лихвата. Някои банки ви удържат и наказателна сума, освен лихвата.

Инвестицията в земи например е нисколиквидна, тоест обръщането на актива (земя) в пари е трудно и бавно. Ако пък сте инвестирали в пенсионен фонд или някакъв друг фонд, и в момента цените на дяловете му са паднали, ще трябва да чакате пак да се вдигнат, преди да си изтеглите парите – понеже ако ги изтеглите в момент на срив на цените, оставате на загуба.

7. Разходи по управление. Например, намерили сте 10% доходност за своите 5000лв. Това означава 500лв печалба. Обаче имате разходи по управление, банкови преводи и финално кеширане (осребряване, взимане в брой) на печалбата в размер на 250лв. Тогава реално печалбата ви е само 250лв, което вече не е 10% доходност, а само 5% доходност от 5000лв.

ИНВЕСТИЦИИ В АКЦИИ

Нека предположим, че вашата идея е да купите акции на голяма и стабилна компания, да ги държите няколко години, и накрая в подходящия момент да ги продадете с печалба.

Да вземем за пример Nokia.

Само защото една компания е известна не значи, че акциите й са добра инвестиция. Затова следва да се направи малко проучване. Отварям сайта на Nokia и гледам цената в последните 10 години: http://www.nokia.com/global/about-nokia/investors/stock-tools/stock-tools/  . Хм, последните години само пада. Тук вариантите ви за действие са два: да купите акции при падащи цени и после да изчакате отново да се вдигнат и накрая да продадете на печалба; или да се откажете да инвестирате в тази компания (ако предполагате, че тенденцията е постоянна и няма да се “обърне”).

Да предположим, че се отказвате от Nokia и започвате да проучвате друга компания, например швейцарската Nestle. Отваряме сайта на Nestle и гледаме последните 10 години:

http://www.nestle.com/INVESTORS/FAQS/Pages/FAQsLanding.aspx#historicshare Тук имаме по-добър резултат – виждаме, че като цяло цената на акциите върви нагоре.

Да предположим, че ние търсим 10% годишна доходност от една инвестиция. Дали акциите на Nestle могат да отговорят на това изискване? Разглеждаме последните три години.

2008-2009. Цената е била 41.60 франка през 2008 и се е качила на 50.20 през 2009. Разликата е +8.6 (тоест 41.60 +8.6 = 50.20). Това означава, че ако съм инвестирала 41.60 съм спечелила 8.6. Въпросното 8.6 отнесено към вложените 41.60 е 8.6 / 41.6 = 0.20, тоест 20% за тази една година.
2009-2010. Цената е била 50.20 франка през 2009 и се е качила на 54.75 през 2010. Разликата е +4.55 (тоест 50.20 +4.55 = 54.75). Това означава, че ако съм инвестирала 50.20 съм спечелила 4.55 върху тях. Въпросното 4.55 отнесено към вложените 50.20 е 4.55 / 50.20 = 0.09, тоест 9% за тази една година.
2010-2011.Цената е била 54.75 франка през 2010 и се е качила на 57.71 през 2011. Разликата е +2.96 (тоест 54.75 +2.96 = 57.71). Това означава, че ако съм инвестирала 54.75 съм спечелила 2.96 върху тях. Въпросното 2.96 отнесено към вложените 54.75 е 2.96 / 54.75 = 0.05, тоест 5% за тази една година.Като сметнем процентите за всички години поред от 2001 до 2011 имаме:-17%, +5%, -3%, +32%, +10%, +20%, -20%, +20%, +9%, +5%
Тоест – от една страна има големи скокове в цената на акцията (лошо), но в дългосрочен план цената върви нагоре (добро).

Важно е да не забравим да проверим изплащат ли се дивиденти: http://www.nestle.com/Investors/SharesAdrsBonds/Pages/Dividends.aspx – в случая ДА, очевидно най-редовно, дори в годините, когато цената на акциите е падала. Супер! Решаваме, че все пак ще си купим акции на Nestle.

Само че първо трябва да разберем колко струва 1 акция днес.

Проверяваме на борсата – продават се по 56 франка, 1 франк = 1.60 лв, тоест 1 акция на Nestle струва 56 х 1.60 = 89.60 лева. С 1000лв можем да си купим 1000 / 89.60 лева за акция = 11 акции.

Но да кажем, че с такси за обмен на валута, банкови преводи и пр. една акция ще ни излезе всичко 100лв, тоест за 1000лв можем да купим 10 акции на Nestle.

Но откъде?

ОТКЪДЕ ДА СИ КУПЯ АКЦИИ ?!

Вариант 1: директно от Nestle
Веднага се сещате – ами директно от Nestle! Хем най-сигурно, хем няма да плащаме комисионни на поредник. Не ви мързи да оформите документите и превода, така че какъв е проблемът?

Проблемът е, че не може да си купите 10 акции директно от Nestle, както не може да си купите 10 шоколада директно от завода им. Компанията е прекалено голяма и не може да се занимава да продава по една, две, пет или десет акции. Освен това, ако компанията е емитирала (издала) 100 000 броя акции, от които 40 000 са на пазара (в чужди ръце) и 60 000 са си нейни (в собствения капитал на Nestle), може да няма желание да продава повече от своите оставащи 60 000 акции.

Е, ако сте служител на Nestle и имат програма за продажба на акции на своите служители… сигурно няма да имате проблем :)

Вариант 2: банка – инвестиционен посредник
Почти всички банки са регистрирани и като инвестиционни посредници. Което значи, че имат право да купуват и продават акции. (Докато вие като физическо лице не може директно да отидете на борсата както в магазина и да си поръчате акции.)

Да, обаче не мога да вляза в местния клон на банката, да дам 100лв и да си купя една акция на Nestle. Най-малкото, банките не държат някакви акции на склад по офисите си из страната. Тоест, нямат хартиени сертифиакти. Най-много да ви дадат депозитарна разписка срещу допълнителна такса :)

Иначе, само за информация, ето как изглеждат  акции на хартия:


Истинска Nestle акция на хартия. Натиснете за по-едро. Снимка: kabukencafe.com


Истинска Facebook акция на хартия. Натиснете за по-едро. Снимка: sec.gov



В местните офиси на банката може да си купите акции… на самата банка. Може (и то не при всяка банка!) – чрез поръчка, която се изпраща до централния офис на банката – да си купите акции на български компании, които се търгуват на нашата борса (БФБ – българска фондова борса). Може и дялове от фондове, чието портфолио е от български акции.

Но – в някои банки не можете да си купите акции на чуждестранна компания като Nestle, Mercedez и прочее. (Освен ако не става дума за ужасно голям обем.) Преди да се разкарвате до банката, питайте ги по телефона дали предлагат тази услуга в местния клон.

Вариант 3: брокер – инвестиционен посредник


КАК СЕ КУПУВАТ АКЦИИ ОТ БРОКЕР

ВНИМАНИЕ! Тук ще говорим за покупка на акции в пълната им стойност, а не за онлайн търговия с ДЗР! Нея ще разгледаме в следващия материал.

Тук има малко документална хамалогия, но иначе е просто една сделка… тип „Пешо, ето ти 1000лв + 30лв за тебе си, иди на пазара и ми купи ябълки за 1000лв”.

Може обаче да се натъкнете на някои прозаични трудности :)

1. Покупката на акции е свързана с физическо отиване до офиса на брокера. Следва сключване на договор за инвестиционно посредничество, превеждане на инвестиционната сума (нашите 1000лв до 5000лв ), и попълване на нареждане какви акции да купи брокера от ваше име. После ще ви издаде потвърждение, че сделката е „минала”, тоест изпълнена е.

Проблемът е, че ако не живеете в голям град, то във вашия град вероятно няма офис на брокер. Съответно трябва да пътувате до друг град, където има офис на брокера, който сте си харесали.

2. Брокерите имат комисионни – и те трябва да ядат, нали :) В примера с ябълките комисионната беше 30лв. Всеки брокер сам си определя комисионната – обикновено формулировката е „Х %, но не по-малко от У лева”. Например 5%, но не по-малко от 60лв. В случая с ябълките 5% от 1000лв са 50лв, но няма да ни огрее – трябва да покрием минимума от 60лв комисионна. Ако обаче инвестираме 2000лв, 5% вече стават 100лв и тогава ще платим 100лв.

Освен комисионните, имайте предвид, че брокерът може да има изискване за минимална стойност на поръчката ви – например 500 валутни единици или пък равностойността на 1000 лв – и да откаже да изпълнява поръчки на по-малка от тази стойност.

3. Цените на акциите не седят на едно място. Тези, които са силно ликвидни – тоест постоянно има сделки с тях, едни купуват, други продават, пак купуват – имат и постоянни промени в цените, дори в рамките на секунди. (Акциите на български компании не са толкова бързопроменливи като цяло.) Което може да промени сумата на сделката.

Например имате 1000 лева в сметката, поръчвате 10 акции по 100лв, но в момента на изпълнение на сделката цената им вече е 101 лв и съответно няма да можете да купите 10 акции – няма да ви стигне сумата. Обратното: имате акции за 1000лв, цената им се е вдигнала на 105лв и вие искате да продадете с печалба. Само че в момента на продажба цената може да им падне на 99лв например и тогава ще сте на загуба. Затова скоростта, с която брокерът ще изпълни вашата заявка, е важна.

Освен по пазарна цена – като в горния пример – може да зададете на брокера лимитирана поръчка, тоест вие сами си определяте цената. От рода „купувам 10 акции на компания Х до 100лв на брой” или „продавам 20 акции на компания Х по 105лв на брой”. И чакате, докато пазарът отговори на вашите изисквания, тоест докато си намерите продавач/купувач на посочените от вас цени. Възможно е брокерът да ви поиска допълнителна комисионна за такава лимитирана поръчка.

4. Акциите на чужди компании се продават във валута, а не в лева, така че трябва да имате предвид и курса на валутата. (Акциите на някои компании се продават в две валути – например в долари и в евро – и може да си изберете.) При откриване на сметка с брокер, брокерът може да поиска да внесете парите директно във валутата.

Акциите на български компании се търгуват в лева.

5. По правило акциите ви ще са безналични, тоест няма да получите същинската акция на хартия. Ще имате документ за извършената сделка от брокера, но този документ не е акция.

Може да си поръчате и физическа доставка на акция на хартия, но ще ви струва доста по-скъпо (а и не знам дали българските брокери изобщо имат такава услуга). За инвестиционни цели обаче не ви е необходима акция на хартия. Собствеността върху акциите се отразява в регистъра на Централен депозитар по сметката на вашия брокер, но по ваша клиентска подсметка. (Същото – регистриране в Централен депозитар – може да се направи и от банка, но както казах банките не се занимават на дребно.)

Безналичните акции не ви лишават от правото да получите дивидент. Само че е малка въртележка: дивидентите се изплащат от компанията към брокера, а брокерът е длъжен да ви преведе еквивалентната на дивидента сума. Но вие не сте директен получател.

Също така сигурно знаете, че акциите дават право на глас в управлението на дружеството. Това право няма да го имате, макар че може да поръчате на брокера да ви представлява и да гласува както му наредите – срещу такса, разбира се :) Мен лично това би ми било все едно… надали бихте могли да купите достатъчно акции от голяма компания, че да имате достатъчно гласуваща „сила”. Пък и нали ги купувате за инвестиция, а не да се занимавате с управление.

6. При смятане на печалбата, не забравяйте разходите по сделката: брокерски комисионни, валутен курс и банкови такси. Ако имате акции на стойност 1000лв и те се покачат на 1100лв,  това не значи, че ще реализирате 100лв чиста печалба! Ако таксата на брокера ви излезе 60лв, това ви оставя с едва 40лв печалба. А валутния курс и таксата на банката по обмяната в лева? Ако там ви отидат още 30лв, тогава какво излиза – от цялата разправия ви остават 10лв, което е 1% доходност.

Затова казваме, че дори брокерът да няма изискване за минимална сума при инвестиране, не си струва особено да играете на дребно. Просто защото комисионните и таксите ще ви изядат печалбата.

7. Четете внимателно общите условия, договорите за инвестиционно посредничество, анексите и всичко. Това е много работа, особено ако искате да проучите не един, а няколко брокера. Лесно няма никъде :)

Обърнете внимание и на начина за даване на поръчка. Също имайте предвид, че ако имате опция за даване на поръчки по телефона, значи разговорите се записват.

Вижте и материала Онлайн търговия с акции (ДЗР) – която реално не е търговия с АКЦИИ, а с договори за разлика върху цената на акциите (ДЗР). Относно други варианти за инвестиране вижте Къде (в какво) да инвестирам 5000лв?

http://kadebg.com/saveti-investitor-akcii/

бизнес инвестиране акции

Как Норвегия харчи своите 882 млрд. долара?

Миналата седмица Глобалният пенсионен фонд достигна 7.3 трилиона норвежки крони (882 млрд. долара) - над два пъти повече от националния брутен вътрешен продукт. Няма по-голям суверенен фонд. Той притежава над 2% от всички акции на компании, представени на борсата в Европа, и общо над 1% в глобален план. Най-големите му пакети от акции са в Alphabet, Apple, Microsoft и Nestlé, които са едни от 9000-те компании в 78 държави. 

Фондът се управлява сдържано и прозрачно - всяка инвестиция, която прави, се обяснява подробно на страницата му в интернет.

Прочети повече на: http://profit.bg/news/Kak-Norvegiya-harchi-svoite-882-mlrd-dolara/nid-154714.html

неделя, 25 септември 2016 г.

бизнес договор

Споразумение за поверителност
Спомага за запазването на търговска тайна и предотвратява разпространението на поверителна информация.

Споразумение за запазване на тайна на фирма ..................

растеж

Eтo ĸoи ca yмeниятa, ĸoитo вceĸи пpoфecиoнaлиcт тpябвa дa пpитeжaвa, cпopeд Вuѕіnеѕѕ Іnѕіdеr.

Oбщyвaнe и paзшиpявaнe нa ĸpъгa oт пoзнaти
Koмyниĸaциятa e вaжнa зa paзвитиeтo нa бизнec oтнoшeния и зa гpaдeнeтo нa ĸapиepa.

Koмyниĸaция пo мeйл
Зa вceĸи пpoфecиoнaлиcт e вaжнo дa знae ĸaĸ ce пишe имeйл. Πpи вcичĸи пoлoжeния имeннo eлeĸтpoннaтa пoщa e eдин oт пъpвитe изтoчници нa впeчaтлeния зa cлyжитeля.

Πиcaнe нa aвтoбиoгpaфия и мoтивaциoнни пиcмa
Πoдбopът нa дoĸyмeнти, ĸoгaтo тъpceщият paбoтa ĸaндидaтcтвa зa мяcтo в дaдeнa фиpмa, e eднo oт пъpвитe впeчaтлeния зa paбoтoдaтeля. Cъc cигypнocт cпpeтнaтия и яceн вид нa дoĸyмeнтитe щe гpaбнe внимaниeтo нa мeниджъpa.

Πoдxoдящo пoвeдeниe пo вpeмe нa интepвю зa paбoтa
Имa няĸoлĸo пpocти пpaвилa зa пoвeдeниe пo вpeмe нa интepвю зa paбoтa или дpyг вид пpoфecиoнaлнa cpeщa. Hяĸoи изиcĸвaния тpябвa дa ce cпaзвaт, зa дa ce cъздaдe пoдxoдящoтo впeчaтлeниe в oчитe нa cъбeceдниĸa.

Увepeнo pъĸocтиcĸaнe
Pъĸocтиcĸaнeтo e знaĸ зa xapaĸтepa нa cлyжитeля. Cилнoтo и yвepeнo pъĸocтиcĸaнe cъc cигypнocт гoвopи пoлoжитeлнo зa личнocттa нa пpoфecиoнaлиcтa.

Cтил нa oбличaнe, oт ĸoйтo лъxa ycпex
Toвa нaиcтинa paбoти. Cпopeд пpoyчвaния ĸocтюмът cъздaвa yceщaнeтo нa ycпex и гoвopи дoбpe зa peпyтaциятa нa пpoфecиoнaлиcтa.

Toчнocт
Зaĸъcнeниeтo e изĸлючитeлнo нeпpoфecиoнaлнo и oглaвявa cпиcъцитe зa eднo oт нaй-мpaзeнитe нeщa в oфиca.

Πлaниpaнe нa paбoтaтa
Πлaниpaнeтo нa paбoтния пpoцec пoмaгa зa пo-бъpзoтo и пpeцизнo зaвъpшвaнe нa paзличнитe пpoeĸти, c ĸoитo cлyжитeлят e зaтpyпaл бюpoтo cи. B cъщoтo вpeмe плaниpaнeтo нa paбoтния пpoцec пoвишaвa и мoтивaциятa.

Дoбpa peпyтaция пpeд шeфa
Mнoгo вaжнo e шeфът дa xapecвa cлyжитeлитe cи. Дa впeчaтлиш paбoтoдaтeля cъc cигypнocт пoмaгa зa пpoфecиoнaлния ycпex.

Дocтaтъчнo вpeмe зa cън
Πoчивĸaтa и здpaвият cън cъc cигypнocт ca чepти нa вceĸи пpoфecиoнaлиcт. Koгaтo cлyжитeлят ce e нacпaл дoбpe, cлeд тoвa въpши paбoтaтa cи пo-бoдpo и пpoдyĸтивнocттa e нaлицe.

растеж

Шест знака, че приятелите ви са токсични за вас

Психолози и експерти по човешките взаимоотношения класираха шест признака, по които да разберете, че приятелите ви са токсични за вас. Ако откриете тези знаци в тяхното поведение, значи е време да съкратите списъка с близките си хора. Това може и да ви звучи брутално, но постоянно настроеният отрицателно или жесток приятел може много бързо да ви превърне в отрицателен и жесток човек. 

1. Те ​​постоянно ви критикуват Авторът на книги, посветени на взаимоотношенията, Ан Смит казва, че докато някои критики и игриви забележки са полезни, то постоянният поток от критики е признак на лош приятел. Той може да ви критикува, за да се почувства по-добре или пък да ви накара да се чувствате зависими от него. Смит има съвет за хората в тази ситуация: „Кажете на приятеля си, че искате да се отнася към вас с уважение и ако това е човек, който бихте искали да задържите в живота си, дайте му време да се промени. Ако отговорът на молбата ви е повече критики, просто се откажете от него“. 

2. Те се опитват да ви изолират от останалите ви приятели Сузън Деджес-Уайт, автор на книга по темата, предупреждава, че токсичният приятел е този, който е властен и те кара да се чувстваш виновен, когато прекарваш време и с други хора. Според нея всичко това е с една идея – да сте зависими от тях. 

3. Те напълно ви изцеждат Те непрекъснато се нуждаят от грижи и пълното ви внимание. Психологът д-р Джейн Блустейн твърди, че добрите приятели не ви оставят с усещането, че сте изцедени и объркани емоционално. Освен това токсичният приятел е егоист – кога последно ви попита как върви работата, имате ли проблеми в семейството или за други подробности от личния ви живот? Ако разговорът с него е еднопосочна улица, която води само към неговите чувства, значи е време да си признаете, че сте сключили нездравословно приятелство. 

4. Те никога не ти се обаждат Нищо лошо няма в това приятелите ви от време на време да са заети и да не намират пролука за среща с вас. Проблем е, когато вие сте последен вариант. Според психолога Сюзън Хейтлър, знак за токсичен приятел е, когато той никога не прави планове с вас и никога не ви се обажда просто да попита как сте.  Хейтлър обяснява: „Отношенията стават токсични, когато другият човек не инвестира във вас толкова, както вие в него.“ 


5. Те не пазят вашите тайни Разпространяването на вашите тайни е ясен знак, че приятелите ви са ненадеждни и няма начин да им имате доверие, което е важна част от всяка връзка – няма значение дали тя е платонична или романтична. Един приятел, който не пази тайните ви и не ви подкрепя, не заслужава да се нарече приятел. Ако се чувствате като контейнер, от който се черпят клюки за разпространяване сред околните, може би е време сериозно да преосмислите отношенията си с този човек. Възрастта, след която приятелите ни започват да намаляватИзследване, направено по старомодния начин - без социални мрежи   

6. Те не желаят да се променят Според LifeHack.org, токсичен приятел е този, който не иска да израсне или нещо във връзката ви с него да се промени. Промяната в живота - независимо дали е преместване в ново жилище, нова работа, нова връзка или дори нови приятели, е естествена прогресия. А лош приятел е този, който иска всичко да остане същото за вас, за да се поддържа статуквото му. 

Прочети повече на: http://profit.bg/news/SHest-znaka,-che-priyatelite-vi-sa-toksichni-za-vas/nid-154613.html

бизнес

Как да стана  an Online Business as a Coach or Consultant

1. Choose your target market
2. Select a specific problem you want to help your target market solve

3. Critique your idea
Just because you think you have a good idea doesn’t necessarily mean people will actually pay you for it. Think about the problem you want to help people solve. Does it enable you to use your strengths? Do you have knowledge in that area? Can you offer value to others and help them transform their lives? Are people currently paying money to have this problem solved for them? Will your coaching or consulting services help them solve a problem big enough in their life that they’re willing to hire you for help?

4. Put your idea to the test
You can put your idea to the test by offering free 15-minute consultations to people. In Born For This, author Chris Guillebeau suggests giving brief, free consultations to 100 people. 

5. Find your ideal clients

6. Become a legit business

7. Grow your business

събота, 24 септември 2016 г.

РАСТЕЖ

Гените определят колко часа спите през нощта
Само за 5 на сто от хората са достатъчни не повече от 4-5 часа сън
Не е ясно обаче дали това ще бъде много разумно. Сънят е комплексно поведение, което е обвързано с всички други здравни въпроси, вкл. метаболизма и паметта. Страничните ефекти са неизяснени. Вероятно хората, които естествено се задоволяват с по-малко сън плащат за това по някакъв друг начин.

Мариса Майер, главен изпълнителен директор на Yahoo Майер си създава репутация на изключително много работеща в Google, където в някои седмици работи по 130 часа, което й оставя малко време за сън. Майер има нужда само от между 4 и 6 часа на сън на нощ. Те презарежда, като си взема по една седмица отпуск на всеки четири месеца. 

Джак Дорси, основател на Twitter и главен изпълнителен директор на Square Ако ръководиш две толкова вълнуващи технологични компании, нямаш много време са сън. През 2011 г. Дорси споделя, че прекарва 8-10 часа на ден в Square и 8-10 часа в Twitter. Така времето му за сън всяка нощ е ограничено до 4-6 часа, а може би и малко по-малко, ако бъде приспаднато времето за пътуване. 


Доналд Тръмп, председател на Trump Organization Тръмп отдава успеха си на това, че спи само по 3-4 часа на нощ, за да има възможност винаги да бъде преди конкуренцията, информира The Daily News, Той не разбира как сънят и успеха могат да вървят ръка за ръка.: "Как може някой, който спи по 12 или 14 часа на ден да се конкурира с някой, който спи три или четири часа?", казва Тръмп пред The Daily News.

Успелите хора, които спят по малко
Говори се, че британската министър-председателка Маргарет Тачър спяла по четири часа на нощ, което създало неудобство на приемника й Джон Мейджър, тъй като всички били свикнали премиерът да е винаги на разположение.

В сравнение с Желязната лейди нейният далечен предшественик сър Уинстън Чърчил е бил направо поспаланко - носителят на Нобелова награда за литература гледал да спи поне по седем часа на денонощие.

За разлика от него гениални умове като Томас Едисон и Леонардо да Винчисмятали спането за загуба на време и прекарвали в сън не повече от три часа. Двамата практикували т.нар. "многофазен сън", като Леонардо бил привърженик на по-екстремната му версия, тип "Юберман" - по 20 минути на всеки четири часа.

По отношение на съня навиците на друг велик изобретател - Никола Тесла, му докарали нервен срив на 25-годишна възраст. Той спял от полунощ до два сутринта. След като се възстановил, успял да поживее още 38 години.

Моцарт често оставал буден след полунощ, за да композира. Лягал си около 1,00, спял пет часа и ставал, за да продължи с партитурата.

Ричард Брансън спи по шест часа и гледа да е на крак в 5,45. Само по шест часа спял и Зигмунд Фройд, но при него сънят се влияел от експериментите му с кокаин. Освен това пушел много и когато се разболял от рак, претърпял 33 операции.

Кандидатът за президент на САЩ Доналд Тръмп не си позволява повече от три часа сън на нощ и не може да си обясни как хората, които спят повече, могат да бъдат конкурентни. 

Великият френски мислител Волтер спял по четири часа и подобно на друг свой сънародник - писателя Оноре дьо Балзак, обичал да пие кафе. Казват, че дневната му "доза" стигала до 40 чашки дневно.

Бенджамин Франклин, който въвел преминаването от лятно към зимно часово време, бил "чучулига" и казвал, че ранното лягане и ранното ставане правят човека здрав, богат и мъдър.

Настоящият президент на САЩ Барак Обама спи по шест часа, а от екипа му постоянно трябва да решават дали дадена световна криза е чак толкова важна, че да го будят посреднощ.

Суперхората, които нямат нужда от сън
Един до три процента от човечеството "членува" в елитната група

Разбира се, не всички, които спят малко, са успели хора. Но шансът за да бъдат е по-голям – просто имат повече време на разположение.




Бизнес услуга видео

Snapchat става ,се прекръсти на  snap

Пуска нов продукт ,очила които могат да правят 10 до 30 секундни клипчета и да се качват в мрежата веднага

Цена 130 долара

БИЗНЕС

Пет съвета за успех в бизнеса от най-богатия и потаен милиардер
17.09.2016 | 12:30 PROFIT.BG

Начинаещите предприемачи могат да последват някои от основните принципи на успеха на Ортега, които се съдържат в биографична книга за него, написана от негов приятел, и в редките интервюта, които е давал. CNBC публикува пет урока от испанския магнат, които могат да ви помогнат да стартирате успешен бизнес.

Урок 1: Скоростта е всичко

Когато Ортега създаде Zara през 1975 г., той промени света на магазините за дрехи с агресивен график, целящ да доставя нови модели на рафтовете по-бързо от всяка друга марка на пазара. Наричана „бърза мода“, стратегията на Ортега била да доставя нови дрехи в магазините на Zara два пъти седмично и да получава поръчки до 48 часа.

Скоростта се превърна в запазена марка на бизнеса на Ортега и създава главоболия на конкурентите му. Докато рокля, показана на Седмица на модата, може да се появи в даден магазин едва след месеци, сходен модел може да бъде открит в Zara само няколко седмици по-късно.

Урок 2: Открий какво искат клиентите ти

„Клиентът винаги е бил моторът на бизнес модела“, казва Ортега. Той винаги се е придържал към това мото. В годишния си доклад от 2010 г. -последния, преди да се оттегли като ръководител на компанията, Ортега пише: „Клиентът трябва да продължи да бъде в основния ни център на внимание – както в създаването на нашите модни колекции, така и в дизайна на нашите магазини, на нашата логистична система и на всяка друга дейност“.

Успехът на Оргега в модата идва от наблюдението какви дрехи предпочитат хората и какви са техните желания. Той не разчита на модните ревюта, а следи блогъри и се вслушва в клиентите. Така Ортега винаги успява да се приспособи към тенденциите в текущия сезон.

Урок 3: Контролирайте веригата на доставките

Докато дрехите на другите модни марки се произвеждат в Китай заради ниските разходи за труд там, повечето модели на Zara идват от Испания, Португалия и Мароко. Дизайните на Ортега се създават от материали, произвеждани в неговите заводи, и след това се шият в мрежа от местни магазини.

Тази скъсена верига за доставки позволява на компанията да реагира бързо на новите тенденции. По този начин магазините предлагат модели, които клиентите купуват, и в тях не остава нежелана стока.

Урок 4: Останете верни на корените си

Животът на Ортега прилича на приказка. Баща му работи в железницата, а майка му е домакиня. Ортега напуска училище на 14-годишна възраст, за да започне да изкарва пари. Той остава верен на скромния си произход и никога не е имал офис.

Седи зад бюро в централата на Inditex в родния си град Ла Коруня и разговаря с дизайнерите, експертите по тъканите и купувачите в завода. Макар и на 80 г., Ортега посещава завода почти всеки ден, никога не се уморява да работи и да слуша нови идеи.

Урок 5: Никога не спирайте да прилагате иновации

Най-лошото нещо, което човек може да направи, е да изпадне в самодоволство, каза Ортега пред група преподаватели по бизнес през 2007 г.

„Успехът никога не е гарантиран. Самодоволството е най-лошото нещо. Никога не си позволявам да бъда доволен от това, което съм направил, и винаги опитвам да внуша това усещане на хората около мен. Разраствай се или умри. Ако искате да прилагате иновации, не се фокусирайте върху резултатите“, съветва Ортега.

БИЗНЕС

Представяме ви няколко примера на следващите IT хипари, които предизвикват симпатията на потребителите и главоболие сред наложените играчи.

Европейското стартъп чудо

От скандинавските държави са се появили не една или два успешни технологични компании. Spotify се ражда в апартамент в Стокхолм през 2005 г. от двамата съоснователи – Даниел Ек и Мартин Лорентсон. Вторият се пренася буквално в жилището в рамките на няколко месеца, за да разработят новата идея. Двамата си поставят амбициозна задача да променят начина, по който хората слушат музика, като предложат онлайн услуга, която да стриймва през интернет, вместо да се купуват дискове или MP3-ки. При това легално, без да се нарушават авторските права.

Началото е трудно, като в апартамента е нямало много мебели, включително и легла, така че двамата са спели на матраци по пода. Именно в този момент им хрумва името Spotify – комбинация от думите Spot и Identify. През 2006 г. регистрират едноименната компания, година по-късно пускат бета-версия на новата услуга, а през 2008 г. е официалният старт на приложението.

Spotify постепенно успява да спечели потребителите, които искат лесен достъп до легална музика. Появата на онлайн стрийминг услугите като цяло се смята, че е намалила значително слушането на парчета с неуредени авторски права. Макар първоначално големите правоносители да са скептични към подобни приложения, те не тръгват срещу Spotify (или поне не така, както срещу торентите). Споровете между тях обикновено са за конкретните суми, които шведската компания трябва да плаща за лицензите.

Основната съпротива обаче идва от самите артисти, които обвиняват, че чрез подобни услуги те не получават достатъчно пари за своето творчество. Това довежда до изтегляне на дискографии и албуми на редица групи и солови изпълнители като Radiohead и Taylor Swift. Въпреки това Spotify в момента разполага с над 100 млн. абонати, от които близо една трета плащат абонамент, а приложението разполага с над 30 млн. песни.

Успехът на Spotify е една от основните причини Apple да придобият Beats на рапъра Dr. Dre, като целта е не толкова дизайнерските слушалки, а стрийминг услугата, която разработва компанията. Малко след това IT гигантът пуска своето стрийминг приложение Apple Music. Конкуренцията между двете се нажежи тази година, като корпорацията от Купертино обновява своята мобилна операционна система, така че да ощети Spotify, като не позволява на потребителите да се абонират. Споровете между двете компании продължават, но само за да потвърдят тезата, че понякога Давид може да се опълчи на Голиат.

От запалянковци за запалянковци

Има компании, чиято пазарна оценка надминава 1 млрд. долара, и може изобщо да не сте чували за тях. Подобна е ситуацията при Razer – обикновените потребители може да помислят, че става дума за нови бръснарски ножчета. В гейм средите компанията е със специален статус. Тя произвежда едни от най-популярните аксесоари за почитателите на компютърни игри. Историята започва през далечната 1998 г. по време, когато цялата периферия, предназначена за PC, е в ръцете на фирми като Logitech, Microsoft и др. Качеството на продуктите все повече започва да не задоволява нуждите на геймърите в момент, в който манията по компютърните игри започва все повече да се увеличава. Razer се ражда именно с идеята да представи висококачествени гейм аксесоари за играчите. Тогава сингапурският предприемач Мин-Лин Тан и Робърт Кракоф започват да работят заедно по намирането на приложения за нова технология на General Motors.

Мин-Лин Тан, който е запален геймър, предлага да я интегрират в компютърна мишка, която да може да се ползва от феновете на РС игри. Така се ражда първият продукт с името Razer – мишката Razer Boomslang, която е пусната в продажба през 1999 г. Година по-късно Razer става и основен двигател на електронните спортове и професионалния гейминг, като става спонсор на най-големия дотогава турнир – CPL.

Всичко това става под егидата на консултантската компания karna като страничен проект. Но Мин вижда потенциала в идеята и след пет години се събира отново с Кракоф и двамата започват начисто, като взимат правата за името и основават компанията Razer. След близо десетилетие нещата не се променят, променят се само мащабите – Кракоф и Мин продължават да стоят зад дружеството, а фирмата е основен спонсор на редица е-отбори и турнири. Продуктите се разработват в тясно сътрудничество с професионални геймъри и Razer е една от малкото компании, чието лого отговаря доста на действията - "От геймъри. За геймъри". По оценки на анализатори приходите й за 2014 г. достигат 300 млн. долара. По подобни предположения Razer в момента държи около 30% от глобалните продажби на гейм клавиатури и мишки.

Безсмъртната умна гривна

Един от пионерите в тази област е FitBit. Но първоначалния продукт на основателите на компанията Ерик Фридман и Джеймс Парк е бил проста кутия със сензори, която може да се окача на колана на панталона подобно на MP3 плеър. През 2007 г. те намират първите инвеститори. Идеята се оказва доста добра и на следващата година те я представят на конференцията TechCrunch50. Очакванията на двамата за предварителни продажби след тяхното участие са между 5 и 50 бройки. Заявките в рамките на един ден се оказват... две хиляди. Оттук проектът на няколко пъти е пред провал, защото двамата предприемачи трудно намират доставчици на компоненти и големи партньори, с които да действат.

Първият умен фитнес аксесоар излиза на пазара през 2009 г. и прилича на малък MP3 плеър, който се закача на панталона. През 2013 г. FitBit правят и умна гривна, като влизат в директна конкуренция със спортния гигант Nike и тяхната Fuel Band. В крайна сметка производителят на спортна екипировка се отказва от производството на нови модели, макар че продължава да продава гривната. Подобни устройства пускат масово различни компании като Huawei, ZTE, Microsoft и др.

В един момент започва да се размива границата между умни гривни и часовници – като функционалности, и така на опашката на конкуренцията се нареждат LG, Samsung и Apple. В крайна сметка FitBit се затвърждава като един от най-добрите и дори може вече да не минава за "IT хипар" не само защото излезе на борсата, но и защото става все по-мащабен. През 2015 г. компанията отчита 1.86 млрд. долара приходи преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) от 389.9 млн. долара. Което е впечатляващо за компания, която се съревновава с най-големите в бранша.

КАПИТАЛ 

ЛЕНОВО КОМП

Изглежда, че потребителите, които искат да заменят операционната система на своите новозакупени лаптопи Lenovo, имат сериозни проблеми. Оказва се, че производителят и Microsoft не позволяват замяната на операционната система с друга, освен Windows 10 Signature Edition, с който идват машините.

За това алармира организацията за дигитални права Techrights, според която сред засегнатите от ограничението компютри са модели като Lenovo Yoga 900 ISK2, Yoga 900S и Yoga 710S. 

Вижте повече: https://www.kaldata.com

РАБОТА

Intel ще платят $23 млн., за да наемат бивш финансов директор на eBay
Публикувано на 21.09.2016 14:00  / oтМилен Тончев

Суан ще получава базова годишна заплата в размер на 850 хил. долара. Ще може да получава и годишен бонус до 1.2 млн. долара, ако е изпълнил заложените цели. Получава и бонус в размер на 5.5 млн. долара само за назначаването си. На Суан са дадени и два вида акции, които са със стойност съответно 9.5 млн. и 6.5 млн. долара.

БИЗНЕС

Злините на капитализма по поръчка

Uber „изгаря“ милиарди долари, защото иска да е едновременно изгодна и навсякъде налична услуга
1,27 млрд. долара. На толкова се равнява загубата на Uber през миналата година, предава Bloomberg. Дори за технологична компания това е много висока сума. В този бизнес наистина има само една компания, която може да си позволи такава загуби - и това е Amazon. Един отдавна наложил се борсов гигант, който, така да се каже, изобрети принципа за ускорен растеж чрез загуби.


Някои казват, че Uber е подобие на Amazon е се доверяват на бизнес модела на компанията. Другите казват, че Uber е като Kozmo.com, тези нелепа услуга за доставка на храна до вкъщи от времето на дотком балона, която искаше да осигури безплатни видео игри и кафе Starbucks и така „изгори“ стотици милиони долари на инвеститорите си.

Икономиката по заявка протича по следния начин: Вие се нуждаете от кола сега и се пресягате към своя смартфон (Uber, Lyft, MyTaxi, car2go). Сега сте гладен и се пресягате за своя смартфон (Deliveroo, Foodora, Foodpanda). Сега искате да имате държач за четка за зъби под формата на маската на Дарт Вейдър и пресягате за своя смартфон (Amazon).

Бързината винаги е била конкурентно предимство. Дори и преди 100 години имаше собственици на ресторанти, които набързо застилат на случайно преминаващите гости една маса, преди да седнат в съседното бистро

В продължение на години Uber води ценова война с конкурента си Lyft. През лятото на 2014 г. таксите за пътуване паднаха до такава степен, че водачите на Uber вече не можеха да се препитават от този бизнес. За да задържи все пак шофьорите, Uber започна да субсидира в някои страни пътуванията до редовната цена на такситата.

Според Bloomberg фирмата генерира голяма част от своята загуба по този начин. По данни на технологичния блог The Information още между януари и юни 2015 г.  Uber е платила на шофьорите си около 2,72 млрд. долара. През първата половина на 2016 г. сумата е била вероятно още по-висока, защото Uber вече посредничи за много повече пътувания. 

Вероятно бизнес моделът на Uber ще заработи правилно, когато фирмата вече няма да се нужда е от човешки шофьори. Компанията вече експериментира с автономни автомобили. Докато обаче те влязат в експлоатация, ще преминат години. Така че който реши да инвестира в Uber, ще има нужда от търпение... 

ИНВЕСТОР

бизнес стартъп сайт

UBER 70 МИЛИАРДА 

XAOMI 50 МИЛИАРДА 

DIDI 45 МИЛИАРДА 

AIRBNB 35 МИЛИАРДА 

LU.COM ,SNAPCHAT,  

Работа

Отстранен охрана за опит за злоупотреба с джакпот , забележка за подпиране и ръка в джоба
Оборота на тавакото спаднал от 1400 до 700 и сега постоянно е 300 венци

петък, 23 септември 2016 г.

Работа

162 дават 700 до 800 охрана Кауфланд ,дневна , превенция нажкражби дамян

Салама,дер охраняват повечето университети и колежи
Но,заплати дават чак на третия месец ,един е работиш , втория месец ти дават 100 аванс и третия месец ти дават заплатата , осигуряват те на минималната , другото бонус ,най вероятно има голямо текучество и го правят за да не платят цялата сума и да не дадат бонусите на хората , Патрул е умрела работа ,минаваш по 150 км на нощ , патрулите бачкат по месец и напускат комендат

Д,с,с казармен режим ,зле , минават с ролетка да мерят седалките на патрулите и ако са малко спуснати ги глобявaт
т,обещават уж 580 лв нето внци

Оператор арт 650 лв ,24 работи и три почива , вен,и жена венци

Випа физ охр мол 4 дена от 7 до 23 часа 3 дена почива ,заплата 500 лв на Дамян

71бо,,у  vs 57 наште
Въпроси
Заплата  нето
Дати за получаване
Осигуряване 8 или 4 часа
Проверки
Глоби
Извънредна работа има ли

сряда, 21 септември 2016 г.

Работа

Spg дават 550 до 600 нето чисто за охрана на училище 5 дена и 2 почивни

Заплатите растат , новите договори се сключват на по високи цени , старите фирми излизат извън игтата

25 лв за нощно извънредно дежурство 12 часа , вече е неприемливо , 30 лв също за ц,се,о

Всички форми дават по 30 лв за 12 часа физическа охрана , 

БИЗНЕС

Национализация 21 век
Как се взема фирма 
500 хил. лв. глоба за собственика на ВЕЦ „Луна“ заради екокатастрофата в река Ботуня
Министърът обясни пред жителите на Ботуня, че оттук нататък ВЕЦ-ът не може да извършва дейността си, тъй като веднъж отнето, разрешителното не може да бъде издадено отново. После същата фирма се продава на западни инвеститори за един лев , при условие че поемат всички пасиви  

Свръхрегулации и такси тероризират бизнеса , ГЛОБИТЕ СА СЕРИОЗНИ ,ЗА ЛИПСА ЛИСТ ХАРТИЯ ОТ 4 БОНА ДО 100 БОНА ,МАЛКИ ХОТЕЛЧЕТА ГИ ГЛОБЯВАТ С 30 БОНА ЕЖЕСЕДМИЧНО. 

Броят на административните актове и наказателни постановления бележи сериозен ръст (около 60%)  а в парично отношение дори не мога да кажа, в периода 2014-2015 г., 

вторник, 20 септември 2016 г.

БИЗНЕС САЙТ УИНДОЛС

От съдебните материали се вижда, че Болдин незаконно е получавал ключовете за активиране от няколко китайски източника и след това ги е препродавал чрез своите четири уеб-сайта. Двата от тези сайтове са вече затворени от съда, но от останалите два, нелегалната стока може да бъде закупена.
В рамките на разследването корпоративните експерти са купили от Болдин няколко ключа за активация. Оказа се, че два от тях са регистрирани за целите на академични програми в Китай, единият ключ е бил предназначен за вътрешно ползване на Microsoft и още четири са предназначени за производители на компютърна техника, които продават своите устройства с предварително инсталирани Windows и Office.


Вижте повече: https://www.kaldata.com/

БИЗНЕС УСЛУГА

Услугата за онлайн разплащания на Джак Ма по-скъпа от Goldman?

Пускането на услугата Alipay през 2004 г. целеше да направи онлайн пазаруването по-лесно за потребителите на платформата за електронна търговия Alibaba. Дванайсет години по-късно платформата за електронни разплащания е вече мултимилиарден бизнес, чиято стойност може би надвишава тази на американския банков гигант Goldman Sachs, пише Bloomberg, позовавайки се на анализаторска оценка. Според Елинор Люн - ръководител на отдела за телекомуникационни и интернет проучвания на CLSA (Credit Lyonnais Securities Asia) - компанията майка на Alipay може би струва около 75 милиарда долара, което е повече от пазарната стойност на Goldman към настоящия момент. Всъщност тази оценка не звучи невероятно. Bloomberg отбелязва, че през юни компанията майка Ant Financial набира външен капитал от 4.5 млрд. долара, което според запознати я оценява на около 60 млрд. долара към онзи момент. По изчисления на Люн, Alipay отговаря за по-голямата част от стойността на Ant Financial. Според нейната оценка стойността на най-популярната услуга за онлайн разплащания в Китай възлиза на 50 млрд. долара. Тя изчислява още, че бизнесите на Ant Financial за микрозаеми и управление на финанси струват съответно 8 млрд. долара и 7 млрд. долара. Общата стойност на Ant Financial се опълва до 75 млрд. долара от инвестиции и кеш, с който разполага компанията. Нещо повече, Люн очаква Ant Financial да продължи да расте и предвижда, че до две години стойността й може да достигне 100 млрд. Според информации на запознати Ant Financial обмисля възможността да проведе първично публично предлагане (IPO) в Хонконг през първата половина на следващата година. Това може да се превърне в едно от най-големите IPO-та в историята на хонконгската фондова борса. Ant Financial се контролира от основателя на Alibaba Джак Ма. 

Прочети повече на: http://profit.bg/news/Uslugata-za-onlajn-razplashtaniya-na-Dzhak-Ma-po-skupa-ot-Goldman/nid-154614.html

работа

Бо,у дават 600 чисто на физическа охрана в магазини била 2 на 2

ФИНАНСИРАНЕ

парите се отпускат възмездно и ще се очаква от НЕК да постигне възвръщаемост на активите. Народното събрание трябва да потвърди ангажимента.

понеделник, 19 септември 2016 г.

РАБОТА

КА---НО ДАУН НЕ ПЛАЩА ,ОТРЯЗАЛО БОНУСИТЕ И ОСТАНАЛО САМО КАКВО ДАДАТ НАШИТЕ И ДВАМА МОМЕНТАЛНО НАПУСНАЛИ.

Шефа не пуска георги защото закъснял за Младост с два часа , и после няма и тои от. Къде да вземе охранител , 

Оправдава се че уж му ги спускат отгоре

АКЦИИ

Почти нищо не може да се изкара от бг акциите ,оборота мижав ,дивидентите по малки и от лихва в бамка , покачването на акциите също минимално .
Фейсбук акциите са покачиха от 17 долара до 129  долара са днес  , стартираха на 37 долара.
Чакаме  Uber стартираха услугата безпилотен автомобил скоро и безпилотен муждуградски камион ТИР , ОТВАРЯ СЕ ГОЛЯМ ПАЗАР 

М+С хидравлик АД      5.045 ЛВ
Средно дневен обем (лева/акции) 736 / 149 
Печалба на акция 0.26 лв.
Последен дивидент/година 0.22/2015
Дивидент/Печалба 0.94
Доходност от дивиденти 4.14%


Неохим АД (3NB / NEOH)   54 ЛВ
Средно дневен обем (лева/акции) 4 469 / 83
Печалба на акция 4.14 лв.
Дивидент/Печалба 0.18
Доходност от дивиденти 1.41%

Монбат АД (5MB / MONBAT) 7.27ЛВ
Средно дневен обем (лева/акции) 244 402 / 35 256
Печалба на акция 0.55 лв.
Последен дивидент/година 0.28/2015
Дивидент/Печалба 0.47
Доходност от дивиденти 3.66%


неделя, 18 септември 2016 г.

Човек на който му е провървяло прави това което другите мислят да правят

петък, 16 септември 2016 г.

Бизнес мол

Продоха мол  сити център за 50 милиона евро и 6 милиона евро  за ребрандиране , цена 2006 94 милиона  евро ,или 44 милиона  евро по евтино
6 милиона  годишно приходи от наеми ,преди разходи

Дали сделката е изгодна за новия инвеститор само бъдещето ще покаже

Магазин цена 2007 250 хиляди евро приходи 18 хиляди евро годишно ,наем 12000 хиляди евро , 2016 130 хиляди евро цена , приходи нула , наем 3600 евро годишно

Наем едностаен 270  лв Люлин
Наем двустаен 270  лв митничара
Тристаен канадеца 57 хиляди евро после дигна на 65 хиляди евро

Работа

Хората са слепи
90 процента от хората не могат да преценят реалистично , позитивно настроени са дори към пороци ,пушач който дава 300 лв на месец за цигари гледа да те направи и теб зависим , ако някой е хероинозависим гледа и теб да направи , ако някой харесва дадена песен гледа и на теб да я пробута .Бизнес е отворил и вика много се печели отваряй , а пропуска че краде ДДС , и не плаща редовно заплата.Работник вика много съм добре а работи за 600 лв по 24 часа   . Емигрант вика много съм добре взимам по 1500 паунда ,но пропуска колко дава за квартира ,транспорт или че живее на полето.  

Света е динамичен мисли реалистично , в един момент бизнеса е добре но после става зле.Продавай и търси друга печеливша ниша или добре платена работа . 

СПОРАЗУМЕНИЕ

САЩ поискаха $14 млрд. от Deutsche Bank за спиране на разследване
Продажбата на ипотечни ценни книжа изигра значителна роля за финансовата криза през 2008 г. Банките в САЩ бяха подложени на редица разследвания във връзка с твърдения за предоставяне на ипотеки на хора, които не отговарят на изискванията за отпускане на кредит и след това превръщането на тези заеми в сигурни инвестиции и продажба на риска на други играчи. Редица банки постигнаха споразумение с американските власти във връзка с неправомерната продажба на ипотечни ценни книжа. Morgan Stanley, Credit Suisse, HSBC, UBS платиха за прекратяване на разследването. Goldman Sachs постигна споразумение срещу сумата от 5.1 млрд. долара през януари тази година.

Прочети повече на: http://profit.bg

БИЗНЕС VS РАБОТА

Във времето понякога  е изгодно да се занимаваш с частен бизнес , друго време бизнеса е умрела работа.Въпроса е дали лесно може да се отървеш от бизнеса ,назначил си хора ,взел си кредити,никой не иска да купи бизнеса ти.
Понякога един бизнес върви и замира или се увеличава много конкуренцията ,а в друг си монополист и печалбите са добри.
Работата ,пускаш сайтовете за работа , и проверяваш търсенето на работници , ако си в етап да си търсиш си работа.Понякога се търсят шофьори ,понякога търсенето е на учители или охрана .Ти сам преценяваш какво се търси и дали са заплаща добре . Доктори и полицаи почти винаги се търсят за мизерно заплащане. Докато си работиш може лесно да стартираш частен бизнес , да почнеш да печелиш и да назначиш хора и тогава чак да решиш да напуснеш работата си .Бизнеса е да назначиш хора те да работят ти да прибираш оборота или печалбите ,а не ти да бачкаш да си създадеш работно място.Двете бизнес и работа се съчетават чудесно едновременно . 

Бизнес vs митница vs корпоративно кредитиране.
бизнес 1990 до 2007
работа 2007 до сега

Понякога с бизнес може да правиш по 2 бона на ден , друг път ,те скапят с глоби и санкции и данъци и не може да изкараш 2 лв дори ти да работиш.Тогава с работа може да изкараш по 100 лв на ден за 12 часа ,ако си на митницата или катаджия повече.

При заплата на инженер 450 лв изкарвах по 100 лв на ден ,напуснах защото отворих частен бизнес и почнах да изкарвам по 700 лв на ден , отворих и нови обекти и търговия на едро завъртях , дойде сръбското ембарго , изкарвах по 2 бона на ден при заплати  500 лв на месец .Дойде европейската общност ,регулации,лицензи ,данъци ,глоби по 4 бона за липса на лист хартия и то не остана за нас нищо 2 лв на ден не може да се изкара. 

ФИНАНСИРАНЕ

ДЪЛГ СРЕЩУ СОБСТВЕНОСТ 

давате назаем само собствени средства. Защо? - Декларирам пред вас, че съм предоставял назаем само собствени пари и с доказан произход и платени данъци. 

- Лихвар е този, който не работи нищо друго, няма други доходи и се издържа от лихвите по заемите си. Така е по-всички писани и неписани правила. А аз имам солидни други доходи и никога не съм живял от лихвите. Всеки доход от лихви по заеми, които съм отпуснал е вписан в данъчната ми декларация за съответната година и върху него е платен дължимия данък. В представения ми ревизионен доклад от НАП за периода 2010-2014 год. няма констатирани дължими данъци от получени лихви.

Как идват при вас хора за заеми, а не отиват в банката? И защо? - Клиентите идват в банката, а не при мен. След 2006 год. не съм бил на позиция да вземам оперативни решения за заеми. Не конкурирам банката, защото аз вземам клиенти, които не могат да покрият критериите на банките - нямат история, нямат парични потоци, които да удовлетворят изискванията за кредитиране. Банката поставя на преден план паричните потоци, гарантиращи нормалното обслужване на отпуснатия заем. И когато такива хора са обиколили банките, но са получили откази, идват при мен или при колеги, имащи финансови компании.

- Аз поставям на първо място обезпечението. 100% от моите заеми са гарантирани с ипотека в моя полза – като физическо лице или на фирмите ми. Доверявам се на и препоръки от трети лица. Голямата част от кредитите, които съм давал на лице, които лично познавам или са ми препоръчани от познати. Нямам рекламна кампания или Сайтове, брошури и пр. за набиране на клиенти.

Отпускането на кредит е банкова дейност, за която се иска разрешение. Няма нито - един нормативен документ- от закона за БНБ, през закона за кредитните, Търговски закон, ЗКПО - няма текстове, според които отпускането на заеми да се третира като банкова дейност. 

Банковата дейност е публично привличане на чужд финансов ресурс и отдаването му срещу лихва. По закона за задълженията и договорите могат да се дават заеми. При тях няма ограничения - те са волеизявление на две страни- единият дава, а другият получава. Може да договориш и лихва върху лихвите. Няма ограничения за тавана им.

БИЗНЕС УСЛУГИ

УСЛУГИ ЗА АБОНАТИ НА САЙТА 
УСЛУГИ ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ НА САЙТА 
ЦЕНИ
КОНКУРЕНТИ

Spotify достигна 40 млн. платени абонати
Увеличението от 10 милиона не е малко и определено е добра новина за компанията, гръбнакът на чиито потребители е съставен от над 100 милиона души, които не плащат нищо за услугите ѝ. Spotify полага доста усилия, за да превърне тези хора в платени абонати, предоставяйки по-голяма функционалност на платения абонамент, но процесът върви с по-скромни темпове.

Според главния финансов директор на компанията Джеф Левик, тя успешно е устояла на натиска, създаден от гиганти като Apple и Google, които също пуснаха свои музикални услуги. Докато те се борят да привлекат нови абонати с ексклузивно съдържание, засега Spotify се придържа към функционалност и достъпност, дори когато срещу това не получава приходи от крайните потребители.

Вижте повече: https://www.kaldata.com

четвъртък, 15 септември 2016 г.

БИЗНЕС ПРОДАЖБИ

Продажбата е най важното от бизнеса ,нищо не се случва докато не се продаде.
Искаш да станеш богат ,продавай нещо.
Спортиста продава уменията си , музиканта продава музиката си,Бил Гейтс продава Уиндолс , Фейсбук продава реклама ,друг продава дрехи или храна,охранителната фирма продава сигурност , фирмата за почистване продава чистота , втория най богат в света продава дрехи zara. 

Hoвият мoдeл іРhоnе 7 Рluѕ e тoлĸoвa тъpceн, чe нaличнocтитe oт нeгo cвъpшиxa oщe пpeди дa e пycнaт oфициaлнo в пpoдaжбa.
Oт Аррlе oбявиxa, чe пъpвoнaчaлнитe ĸoличecтвa oт cмapтфoнa ca cвъpшили в глoбaлeн мaщaб.
Oфициaлнитe пpoдaжби зaпoчвaт нa 23 ceптeмвpи, ĸaтo в мoмeнтa тeĸaт пpeдвapитeлни зaявĸи.

Как да стана богат

Единствения ми познат начин да станеш богат е да продаваш нещо

Притча за мангото
Нямам пари но имам манго ,продай го на всички.

бизнес сайт

Как най-лесно и бързо може да се влезе в лигата на мултимилионерите? Най-известният начин е да се основе успешен стартъп, както са го направили навремето Марк Зукърбърг с Facebook и Джеф Безос с Amazon. Но сега един 30-годишен маркетинг специалист от Йорк в американския щат Пенсилвания намира още по-прост начин. Той е участвал в онлайн конкурс, в който първа награда е бил пакет от акции в стартъпа Jet.com.

Условието е било да се привлекат възможно най-много хора за членство в сайта за пазаруване jet.com. 30-годишният Ерик Мартин, който работи за компания за санитарно оборудване, решава да инвестира собствени средства. Той вкарва 18 хил. долара в онлайн рекламна кампания и печели конкурса. Отплатата му – 10 хил. акции на Jet.com. По онова време Мартин не е знаел каква е стойността им. Jet.com стартира дейността си едва през 2015 г. 

 С Jet.com Луър искаше да създаде сайт за онлайн шопинг, който да обслужва само своите членове – срещу годишна такса. При това цените на стоките трябва да се движат на ниво под това в Amazon. За да създаде сайта, предприемачът набира първоначално рисков капитал за над 500 млн. долара.

 Той е направил нещата правилно от гледна точка на инвестирането – поел е риск, но не е инвестирал повече, отколкото е можел да си позволи. Вложил е пари в бизнес модел, който разбира. И след това се е надявал на късмет.

инвестор

служителите на сайт за 4 милиарда 





2016

Да напуснеш училище на 15 години и да станеш милиардер
 Mitchell’s & Butlers  и приблизително 135 ресторанта в най-различни курорти в цял свят. 
В момента Джо е на 78 години, а състоянието му се оценява на над 4 млрд. долара, и това не е защото има добро образование, а защото има хъс и амбиция. От 63 години, неговият учебник е живота, това, което искаме да кажем, е да уважавате и да цените времето си, защото то струва един живот.

сряда, 14 септември 2016 г.

доставка

Delivery Options

Standard Delivery.
Get Standard Delivery from only 7 €

Express Delivery. From only : 11 €

Express Delivery 1 hour from only 17 €

договор с куриерска фирма , поща , китайските пощи имат договор с американските пощи и доставят до вратата а не до локалния пощенски офис

АКЦИИ борса акции дивиденти доходност

Пет от 15-те компании, част от SOFIX са разпредели по над 1 лв. брутен дивидент на акция на акционерите си за последните 5 години, сочи справка на Profit.bg 

Също пет от сините чипове  са разпределяли дивидент за всяка от последните години от 2011 насам. Ето и подробностите: М+С Хидравлик и Албена АД са лидери по разпределен дивидент за разглеждания период със съответно 1.99 и 1.95 лв. за брой. Разбира се дивидентната доходност при М+С Хидравлик е по-висока, тъй като книжата на дружеството се търгуват на ниво от около 5 лв. за брой, спрямо 55 лв. цена при акциите на туристическата компания.

 Силните години (2011-2014 г.) позволиха на Адванс Терафонд АДСИЦ да заеме третата позиция с 1.54 лв.  като всяка година фондът, специализиран в инвестиции в земеделски земи разпределяше между 0.25 и 0.493 лв. за акция. За миналата година акционерите в дружеството получиха по 0.10 лв. за лот. 


По над 1 лв. дивидент за последните години са получили и инвеститорите в Неохим (1.50 лв.) и Монбат (1.04 лв.), докато разпределените суми от страна на Трейс Груп Холд са 0.70 лв. за акция.

Прочети повече на: http://profit.bg

проверки
дивиденти
дивидентна доходност през годините
цена акции 
справка по години ,за цената на акциите и раздадените дивиденти за компаниите дали над 15 процента дивидент
дивидентна доходност 2010 до 2013 

капиталова доходност ,покачване на цената 



бизнес 2016

При онлайн търговията продавате нещо по Европа или Сащ ,вие не сте данъчно задължен към България . Но ставате данъчно задължен към страната в която си извадите банкова сметка ,банкова карта и обвържете акаунта си от пейпал или друга платежна система с нея. Получавате приходи по банковата карта ,теглите от банкомат , значи в края на годината попълвате и ГДД , а там е написано приходите от какво са ,продавате нещо , събличате се по интернет ,реклама , гугъл ви плаща нещо , партньорски програми .

Получавате ли приходи по банкова сметка ,данъчните имат достъп до тях и просто няма как да излъжете ,плащате данъци , а по късно и ддс регистрация . Ето затова е трудно да си отворите банкова сметка в Англия защото получавате достъп до всичко а не плащате нищо , първо трябва да се регистрирате , адрес , социален номер и други.Дори парите от ЕКО.Т да ги получавате , все тая данъчните знаят и ако сте продали авточасти по интернет за 200 бона за годината плащате и ддс има и глоби.

Ако получавате приходи на хвърчащи хартиени листчета или нерегистрирани договори , услуги без фактура , е друга работа 

бизнес плащане

ПРЕДЛАГАТ СЕ ЛИЧНИ И БИЗНЕС СМЕТКИ 
Бизнес сметките може да се открият от собственика на фирмата , трябва да има фирма , контакти ,тел , данъчен номер ,издават се фактури

Paysera
Международни парични преводи на цени много по-ниски от таксите на банките, предлага на българския пазар литовската компания ‘‘Paysera’’. За територията на Европейския съюз алтернативният превод струва  0.15 евро, а за преводи в САЩ, Китай, Русия и Великобритания цената - 3.25 евро. Първите 30 превода за физически лица са безплатни. За сравнение минималната цена за подобно разплащане чрез банка е 22 евро, плюс още 9 евро за SWIFT съобщение.

SMS плащания - 
прост и удобен начин

да получавате пари!

Paysera планира също така да предлага на пазара някои финансови услуги за търговци, като портал за онлайн плащания чрез банкови сметки, чрез кредитни карти, чрез SMS и други методи; система за продажба на електронни билети за събития и др.

Една трета от т.нар. millennials (хората, родени между началото на 80-те години на миналия век и 2000 г.) не се интересуват от банки,

СРАВНЯВАНЕ НА ЦЕНИ ЗА ПРЕВОД 

Недостатъци искат се копие от лична карта , телефон и мейл верификасия без да се дава обяснение защо , при положение че конкурентите не изискват защото , обвързването на акаунта с банкова карта или сметка е все едно че си ги дал вече на банката .