сряда, 10 юни 2015 г.

2015

Друга причина за следващата глобална икономическа криза, се очаква да бъде сриването на фондовия пазар. Това, според някои икономисти, се очаква да се случи много скоро. Доказателствата за това се търсят в група графики, публикувани от някой от най-големите имена на Wall Street. Индивидуално, тези графики може да не означават много, но взети заедно, не бива да се игнорират от инвеститорите.

Една от графиките е на Робърт Шилер, която показва, че акциите в момента са много скъпи, в сравнение със средното за последните 10 години. Обикновено, акциите имат индекс цена-печалба (Shiller P/E) равен на 16, а този индекс в момента е близко до 28. Това означава, че акциите са оценени с 65% по-високо. Според икономисти, това трябва да тревожи инвеститорите.

Друга от графиките е индикаторът за настроенията на пазара на RBC Capital Markets, която показва, че инвеститорите в момента са изключително оптимистично настроени. Отчетените резултати показват, че индикаторът достига най-висока стойност за последните 10 години, а повечето от нас знаят от опит, какво се случва когато настроенията на пазара са в двете крайности – възниква бързо и изненадващо свиване до нормалните стойности. Ако инвеститорите са толкова оптимистично настроени, то трябва да бъдем доста внимателни.

Индексът на волатилност (VIX – CBOE volatility index) е представен в друга графика и показва, че е достигнал стойности близки до най-ниските в историята. С възстановяването на пазарите през последните няколко години, инвеститорите са станали безгрижни. И те ще избягат от пазарите при евентуални непредвидими събития.

Робърт Уидермер, който заедно с екип от икономисти правилно предсказа краха на жилищния пазар на САЩ, капиталовите пазари, както и потребителските разходи, които почти доведоха САЩ до дъното по време на Голямата рецесия, наскоро даде интервю, в което прогнозира, че се задава пазарна катастрофа, която ще доведе до спад на фондовия пазар с 90 %, 50 % безработица и 100 % годишна инфлация в началото на този година.

Дълговете на Китай

"Големите кораби често плават върху големи дългове" – китайска поговорка

А дали Китай ще се окаже източникът на следващата финансова катастрофа? Доказателствата за това са причина за безпокойство. Докато потребителите и правителствата в САЩ и Европа се опитват – с ограничен успех- да намалят или поне стабилизират дълговете си, Китай прави точно обратното. За последните 5 години, Китай изпомпва повече от 13 трилиона долара кредити в икономиката си, с цел да запази темповете си на растеж на фона на слабото възстановяване в глобален мащаб.

След като повечето финансови катастрофи са предшествани от неистово покачване на заемите (историята говори само по себе си: дълговете на Япония в началото на 90-те, Южна Корея и други бързо развиващи се икономики в края на 90-те и Америка и Великобритания през 2008), може би Китай върви точно към подобна катастрофа.  

Общият дълг (сума от заемите на правителството, корпорациите и домакинствата) скочи със 100 % от БВП от 2008 г. насам и сега е 250 % от БВП – това е малко по-малко от дълговете на богатите нации (в Япония е отчетен дълг 411 % от БВП, Швеция е с 293 %, а САЩ с 264 %), но далеч по-високо, отколкото всеки друг развиващ се пазар (за сравнение общият дълг на Тайланд е 150 % от БВП, а на Русия 43 %).

Този икономически ръст, задвижен от кредитите, не може да се поддържа дълго без да причини големи смущения и да предразположи икономиката на страната пред срив. Възвръщаемостта вече е започнала да намалява. В годините от 2008 до 2015, правителственият и частният дълг са нараствали с около 3 юана за всеки добавен юан икономическа активност – тези нива на кредитен интензитет бяха надхвърлени от САЩ в годините, довели до кризата от 2008г. Както бе в САЩ, голяма част от кредитополучателите са със съмнителна възможност да ги изплатят, а това подхранва презастрояване и неизползван капацитет.

Не може да се прецени, до колко ще се разпространи евентуален срив в икономиката на Китай. Но фалитът на такава голяма икономика, със сигурност ще повлияе и на икономиката в световен план.

"Икономиката зависи от икономистите, точно толкова, колкото времето от метеоролозите." - Жан-Пол Кауфман, френски журналист

Темата е изключително актуална сред икономистите и винаги ще бъде такава. За мен това са трите главни причини, които могат да предизвикат следващата световна икономическа криза. Те, разбира се, могат да се проявят и заедно и поотделно. Едната може да е вследствие на някоя от останалите, както и обратното.

Едва ли някога ще можем да предвиждаме с точност "кога, къде и какво" ни чака зад следващия ъгъл, но като икономисти, ние сме длъжни да останем информирани относно глобалните проблеми и тенденции, да споделяме резултатите от нашите анализи и изследвания, да бъдем подготвени и да търсим механизми за облекчаване на последствията от очакващите ни икономически кризи.

капитал 

Няма коментари:

Публикуване на коментар