Идват над 20 американски работодатели, които ще предложат стотици работни места в големи хотелски вериги, национални и увеселителни паркове. Местоработата е предимно в източните щати и Аляска, но има и оферти за централните и западните щати. Търсят се служители на рецепция, сервитьори, камериерки, работници в магазини и всякакъв помощен персонал в туристическите комплекси. Заплащането варира от 7,50 долара за час в увеселителни паркове до 11 долара в луксозните хотели. На 14 февруари, отново в "Шератон", ще се проведе втора порция интервюта. На нея ще пристигнат представители на малки и средни фирми от цяла Америка. Те наемат бригадири в малки семейни хотели и ресторанти.
Американските работодатели предлагат все повече позиции за българи с много добър английски, което означава и по-добро заплащане, коментира Борислав Милков от фирмата за организиране на студентски бригади в САЩ "Интеграл". Една от новите възможности тази година е работа като стюард по автобусни линии от Ню Йорк до съседни градове. Атрактивното в нея са бакшишите от продажбата на храни и напитки на пътниците. Новост са и предложенията за работа в офиси, където заплащането е 10 долара на час, а студентите получават възможност да трупат опит в бизнес администрацията.
Най-търсена обаче си остава работата като сервитьор. Причината са солидните бакшиши, които носят до 150 долара на ден. Иначе любителите на летните приключения традиционно предпочитат да работят като спасители на басейни в САЩ, където изкарват по около $6000 на сезон. Условието е да са от акредитиран ВУЗ и да са преминали лицензираните курсове, които се провеждат от специално изпратени за целта американски инструктори, обясни Явор Драгнев, собственик и управител на "Work Abroad LLC" във Варна. За спасители се натискат и много момичета, стига да покрият изискванията в обучението.
Бургаски студенти пък окупират тази година фермите във Великобритания. Брането на ягоди е хит сред учещите, а заплащането е доста прилично - варира от 600 до 1000 паунда. Бургаските студенти отглеждат на Острова още домати, боб, салатни култури и цветя. Фермите за лук са им най-омразни, тъй като заплащането там е едва 300 до 350 паунда. "Работихме на норма, след това сортирахме лука в помещения, където температурата беше 5-6 градуса и умирахме от студ", недоволства 21-годишната Гергана. В Бургас няма нито една фирма, която организира студентски бригади, затова кандидатите за Острова пътуват за интервюта до Варна, където този бизнес процъфтява. Студентите пък, които искат да се трудят в САЩ, подават документи в столицата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар