петък, 14 септември 2018 г.

2018

10 години след фалита на Lehman Brothers - дълг, дълг и още дълг

 В началото на 2000 година той беше на стойност около 84 трилиона долара, достигна 174 трилиона през 2008, а в момента възлиза на умопопрачителните 250 трилиона

Пазарът на американски ДЦК, който е и най-големият дългов пазар в света, утрои своя обем от 2008 година насам и вече възлиза на над 15 трилиона долара. Общата сума на федералния дълг на САЩ, който се търгува на финансовите пазари, вече надхвърля 100% от брутния вътрешен продукт на страната.

компаниите се възползваха от "хеликоптерните пари" и нулевите лихвени проценти, натрупвайки значителни по размер задължения в стремежа да увеличат печалбите си.

По какво се различава днешната ситуация от тази през 2008 година? Тогава много хора взеха ипотечни заеми, без да имат почти никакъв шанс да ги изплатят, разчитайки единствено на това, че цените на имотите ще продължат да растат. И това се оказа катастрофално. Днес компаниите теглят все повече и повече заеми, примирявайки се с по-нисък кредитен рейтинг, единствено в името на по-високата печалба.

Колкото до правителствата, те се намират на неизследвана територия. На практика те могат да разчитат на "печатницата за пари" на централните банки, но никой не знае докога може да продължава този процес. В Япония нивото на дълга вече надхвърля 220% от БВП, в САЩ, Великобритания и Франция отдавна е над 100%.

На фона на застаряващото население и обещанията за щедра социална политика в развитите държави, решението на проблема изглежда изключително сложно. При условие, че вече са изминали 10 години от началото на кризата, икономическата логика подсказва, че моментът би трябвало да е подходящ за намаляване на дълговете, а не на тяхното увеличаване.

Но дори и централните банкери вече не си правят илюзиите, че могат да се освободят от всички натрупани активи в балансите си. И това е видно от паниката, която предизвикаха плановете на Федералния резерв за постепенно "затягане" на монетарната политика. В системата просто има твърде много дълг и никой не знае кой, кога и как ще го изплаща.

Това е наследството на Lehman Brothers - за да измъкнат глобалната икономика от пропастта, държавниците взеха огромна сума пари назаем от бъдещето, пише Bloomberg. Оттук нататък има два варианта - или трябва да се приготвим за болезнени мерки в бъдеще, включително финансови рестрикции и данъчни увеличения, или просто да приемем факта, че намесата на централните банкери ще се превърне в постоянен спътник на финансовите пазари през 21 век.  

пише profit.bg

война ,голяма инфлация,повишаване курса на валутата от 50 лв на 3000 лв ,печатане на пари 

Няма коментари:

Публикуване на коментар