Приложението Pokemon Gо превзе САЩ веднага след пускането му по-рано този месец. Потребителите бродят по улиците, за да събират звезден прах и бонбони, за да нахранят своите виртуални приятели. Междувременно, компанията, която стои зад това, е на лов не за виртуални лакомства, а за по-голям пазарен дял. Акциите на Nintendo са скочили с над 90% от старта на Pokemon Gо на 6 юли и . Ако дългогодишният президент на Nintendo Хироши Ямаучи беше жив, богатството му щеше да е 3.5 милиарда долара, в сравнение с 2.1 милиарда долара през 2013 година, когато той умира. Легендата Ямаучи поема ръководството над компанията, основана от дядо му, през 1889 г., след като той претърпява инсулт. През своето 53-годишно управление отпадналият от университета Хироши трансформира Nintendo и го превръща в световна сила. Под негово ръководство на пазара се появяват Game Boy, Donkey Kong и Super Mario. Ямаучи някога е най-големият акционер на Nintendo. Понастоящем инвеститори, като JP Morgan и State Street, притежават най-много акции в компанията, което означава, че нито една отделна личност не е спечелила от успеха на Pokemon. И все пак, много от предприемачите днес трупат богатство от видео игри,
включително Minecraft създателя Маркус Персон. От продажбата на изключително популярната си игра Маркус печели 2.5 милиарда долара, което го изпраща в класацията на милиардерите. Днес той притежава около 1.3 милиарда долара, което го прави осмият по богатство в света на видео игрите. Тук са топ шест на милиардерите в индустрията. Точно като Pokemon, всички те са родом от Азия.
1. Ма Хуатенг Интернет пионерът Ма е основател и главен изпълнителен директор на Tencent. Неговата компания наскоро се съгласи да придобие дял от 84% във финландската компания Supercell, производител на онлайн играта Clash of Clans. Сделката е на стойност 10.2 милиарда долара. В миналото компанията инвестира близо 130 милиона долара в закупуването на дял от производителя на игри Glu Mobile. Ма е най-богатият предприемач в света на видео игрите, със състояние на стойност 21.9 милиарда долара.
2. Уилям Динг Основателят на NetEase, една от най-големите световни компании за онлайн и мобилни игри, Динг може да се похвали с богатство от 11.5 милиарда долара, което е с почти 5 милиарда повече от миналата година. NetEase има пазарна стойност от близо 26 милиарда долара, и държи лицензите за игрите Hearthstone и World of Warcraft China.
3. Жанг Жидонг Милиардерът съосновател на Tencent се оттегля от компанията през 2014 г., след като 16 години е главен технически директор. Той е съученик на Ма Хуатенг от годините им в университета Шенжен. Жанг остава вторият най-голям акционер в дружеството, а богатството му се дължи на неговия 3-процентен дял в компанията.
4. Ши Юджу Игри като MMO ZT Online може да не са популярни на Запад, но определено имат своите почитатели в Китай, като превръщат Ши Узу в милиардер. Богатството му е на стойност 5.4 милиарда долара. Pokemon Gо превзема смартфона ви и света около него Появата на мобилното приложение Pokemon Gо накара масовата аудитория да се взира по-сериозно в екрана на телефона си
5. Куон Хюкбин През май 2005 г. играта SmileGate печели 530 милиона долара, което е с 13% повече от 2014 г. Личното богатство на милиардера се увеличава от 3.6 милиарда през 2015 до 4.9 милиарда днес. Компанията на Куон е трета по големина в Южна Корея. Дневно 6 милиона души играят SmileGate, а в Китай играта печели 1 милиард долара през 2014 г. 6. Ким Джинг-Джу Богатството на на Ким се срива от 4.3 милиарда до 2 милиарда долара през 2015 г. Днес то се оценява на 3.5 милиарда долара. Южнокореецът основава компанията за видео игри Nexon. Средно 350 милиона души от 72 страни играят техните игри.
Прочети повече на: http://profit.bg/news/Zabravete-za-Pokemon-Go-Eto-gi-naj-bogatite-v-gejm-industriyata/nid-152862.html
Няма коментари:
Публикуване на коментар