понеделник, 7 август 2017 г.

богат

1. Не използват бюджет или не следят разходите си
Според финансовия консултант Тай Ходжис от Client Centric Wealth Management в Сан Антонио, “да си мислиш, че основните правила не важат ” е голяма грешка, която много от хората с високи доходи допускат.
Дори и ако човек изкарва много пари, може да похарчи всичко, ако не внимава. По тази причина хората с високи доходи имат нужда от бюджет или “план за разходите,” казва Ходжис.
“Работете с финансовия си консултант или използвайте един от многото онлайн инструменти, за да определите месечен бюджет за вас или за вашето семейство,” казва той. “След това планирайте годишните си почивки, подаръците и другите разходи, които излизат извън фиксираните.”
Можете да се забавлявате колкото искате без да съжалявате за нищо, докато в същото време знаете къде отиват всичките ви пари, казва Ходжис. Всичко обаче започва с бюджет, който следи всеки ваш разход.
2. Не планират социалните си осигуровки
Според Чарлз Скот, финансов консултант в Скотсдейл, Аризона, хората с високи доходи имат склонност да пренебрегват планирането на социалното осигуряване и това често е техен ущърб.
“Виждали сме хора с високи доходи да игнорират всякакъв вид планиране на социалното си осигуряване, защото си мислят, че няма да е достатъчно, за да промени нищо,” казва Скот.
Друга грешка, която Скот вижда често е, когато хората с високи доходи устройват компаниите си така, че да плащат по-малки социални осигуровки.
“Идеята е, че така хората отнасят повече пари вкъщи,” казва Скот. “Това, което те рядко правят, е да калкулират от какво се отказват като целенасочено занижават социалноосигурителните си вноски и не допринасят с достатъчно за собственото си бъдеще и гарантираните доходи, след като се пенсионират.”


Какво ни завеща най-богатият човек в историята?
Якоб Фугер притежавал повече пари от Бил Гейтс, Уорън Бъфет, Карлос Слим и Марк Закърбърг, взети заедно
3. Не си създават дългосрочен финансов план
Според финансовия консултант от Северна Дакота Бенджамин Брандт много от хората с високи доходи смятат, че техните големи доходи ще разрешат всеки финансов проблем, с който се сблъскат. Поради това им схващане, те не си изготвят никакъв дългосрочен финансов план.
Тъй като оставят нещата, това не винаги може да ги доведе до изхода, който искат, а това е грешка. Ако искате да използвате големите си доходи, за да станете богати, трябва да предприемете действия.
“Ако хората с високи доходи искат да запазят голяма сума от тези доходи и когато се пенсионират, те трябва да си изградят достатъчно голям финансов буфер, който да поема нивата им на разходи,” казва Брандт. “Това обаче няма да се стане случайно. Трябва да имате писмен финансов план и финансов консултант, които да следи дали го спазвате.”
4. Смятат, че вечно ще продължат да имат големи доходи
Когато човек печели много пари, това може да му даде едно фалшиво усещане за сигурност. Ако печелите достатъчно, може да се чувствате дори непобедими — поне във финансово отношение.
Според финансовия консултант от Сан Диего Тейлър Шулте този тип мислене може да е опасно, основно защото подготвя хората с високи доходи за голям провал в бъдеще. Не забравяйте, “нещата могат да се променят бързо,” казва Шулте. Ако дойде голяма рецесия (както през 2008-09 г.), доходите ви могат да се сринат за ден.
За да избегнат това, Шулте насърчава клиентите си с високи доходи да имат същия напълно финансиран фонд за спешни случаи както и всички останали — заделени средства, които покриват разходите за живот за между 3 и 6 месеца.
“Работете с банката си или с финансовия си консултант, за да си създадете автоматична програма за спестявания, за да си гарантирате, че никога повече няма да харчите пари, преди да сте ги изкарали,” казва той.
5. Не си изготвят данъчна стратегия
Много хора смятат, че данъците до голяма степен са извън техния контрол, но повечето семейства биха могли да си изготвят дългосрочна стратегия за минимизирането им. Тъй като хората с високи доходи плащат по-големи данъци, спестяванията може да са дори още по-големи.
“Важно е да се работи с данъчен консултант, с финансов консултант или и с двамата за разработване на начини този отлив на средства да се намали или чрез инвестиционни сметки, или пък чрез данъчни отчисления,” казва финансовия консултант Тони Лидъл от Prosper Wealth Management.

profit.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар